Medya Estetiğinde Anahtar Sözcükler: Yıkıcı Film

Robert Stam’in yıkıcı estetik üzerine büyük bir anlatımı, radikal film stratejilerinin incelenişini ve kapsamlı kavramlar sözlüğünü birleştirdiği çalışması Yıkıcı Film – Medya Estetiğinde Anahtar Sözcükler, Onur Orhangazi’nin çevirisiyle Ayrıntı Yayınları etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Yıkıcı Film, politik olarak adanmış sanat ve sanatsal olarak adanmış politikanın birbiriyle örtüşen alanları üzerinden etkileşimli bir yolculuk.

​Anahtar Sözcükler, örneklerini geniş bir yelpazedeki medyadan alarak yaklaşık bin terimi ve kavramı tanımlıyor, yaratıyor ve tasvir ediyor. Kitap, politik modernizmin ötesine geçerek, radikal filmin bir uzun metrajlı imgesel ya da belgeselden ziyade bir müzik videosu, bir Colbert bölümü ya da bir dijital harmanlama anlamına gelebileceği zamanımızda politik sinemanın tanımını çarpıcı biçimde genişletiyor. Müşterekler estetiğini, Karnavalesk ve şenliksel-devrimci pratikleri, politik modernizm ve post-Brechtçi performansı, negatifin biçim değiştirmesini, filmin melezlenişini ve kırılmış kronotop ve sinemanın müzikalleştirilişini içeren bölümlerin her biri alternatif estetiğin geniş yelpazesi içindeki farklı bir akımı inceliyor.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Netflix’in yeni yerli filmi ‘Beni Çok Sev’in fragmanı yayınlandı

Read Next

Jim Carrey’nin “Anılar ve Yanılsamalar” Romanı Türkçede

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *