Orhan Kemal Öykü Ödülü’nün kazananı Mehmet Fırat Pürselim

Çukurova Edebiyatçılar Derneği’nin düzenlediği geleneksel 10. Orhan Kemal Öykü Yarışması sonuçlandı. Birincilik ödülüne Akılsız Sokrates öykü kitabının yazarı Mehmet Fırat Pürselim değer görüldü.

ÇED Başkanı Halise Tekbaş, yaptığı açıklamada, geleneksel hale getirilen Orhan Kemal Öykü Yarışması edebiyatçıların her geçen yıl büyük ilgi gösterdiğini belirtti. Tekbaş, Türk ve dünya edebiyatını ölümsüz eserler kazandıran Orhan Kemal’in daha fazla tanıtılması gerektiğini ifade etti. Tekbaş, yarışmada seçici kurulun katılımcıların özgün eserlerde Türkçeyi kullanımdaki özenini de göz önünde bulundurduğuna dikkat çekti. Orhan Kemal Öykü Yarışması’nın amacı genç kuşakların önünü açmak olduğunu belirtti.

TİMAŞ
TİMAŞ

Mehmet Fırat Pürselim’in Akılsız Sokrates adlı öykü kitabı; öykü dilinin inceliklerini taşıması, anlatımındaki içtenlik, yalınlık; anlatım biçimi, özgün kurgusu, Türkçeyi kullanmada gösterdiği başarı ve toplumsal koşulların bireyin ruhunda açtığı derin yaraları, sancılı ilişkileri anlatırken kara mizahı başarıyla kullanması gibi özellikleri nedeniyle Seçici Kurul tarafından “ÇED 10. Orhan Kemal Öykü Ödülüne değer bulunmuştur. 10. Orhan Kemal Öykü Yarışması ödül töreni tarihi yakın zamanda açıklanacak.

Mehmet Fırat Pürselim

Akılsız Sokrates isimli öykü kitabının yazarı Mehmet Fırat Pürselim aynı zamanda www.kitapeki.com‘da inceleme yazılarıyla da yer alıyor. Sevgili yazarımız Mehmet Fırat Pürselim bu kıymetli ödüle layık görüldüğü için tebrik ediyor ve mutluluğunu en içten duygularımızla paylaşıyoruz.

Mehmet Fırat Pürselim’in www.kitapeki.com’da yer alan inceleme yazıları için TIKLAYINIZ

Akılsız Sokrates

Mehmet Fırat Pürselim’in Akılsız Sokrates’inde tarzları birbirinden farklı birçok öykü var. Duyarlılık temelinde gelişen öyküleri toplumsal konulara dikkat çeker nitelikte. “Boğa Güreşi, Akılsız Sokrates, Eski Günlerdeki Gibi, Balık Atlası, Atkı, Katmer, Okaliptüsün Ruhu, Dört Mevsim, Artık Büyüdüm, Otopsi, Güvercin, Beyaz Gelinlik, Tek Taş, Bu Bir Rüyadır, Ruh Halimdir, Bilmece, PostYABANCI, Bir Kara Leke, Yedi Martı, Helallik” öykülerinin yer aldığı kitap, Alakarga Yayınları etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Not: Mehmet Fırat Pürselim’e ait olan fotoğraflar mevzu edebiyat sitesinden alınmıştır.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Nazlı Gürkaş’tan seyahat sanatının hayat kurtaran inceliklerine dair bir söyleşi!

Read Next

Korku edebiyatının klasikleri Dex’te

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram