Merak Ediyorum da Bilgi Sevilmez mi?

Beyaz Balina Yayınları’nın iki ayrı serisinden 7 kitabı ve aynı yayınevinin eğlenceli iki ayrı kitabını okudu Çocuğa Bak yazarları bu hafta.

Merak Ediyorum da serisi Beyaz Balina’nın yeni yayımladığı bir seri. Değişik konularda çocukların ve yetişkinlerin dikkatini çekecek, bilgi verecek şekilde hazırlanmış kitaplardan oluşuyor. Bizimkiler beşini okudular ve neler düşündüklerini yazdılar, kendi cümleleriyle.

Seriden iki kitabın okunduğu Hayvanlar Âlemi de en az Merak Ediyorum da serisi kadar beğeni kazandı. Onu da ikizlerimiz İkra ve Alp yazdı.

Modern Mağara Çocuğu Tek, benim sınıfımda ve Elmas’ın sınıfında bir fenomene dönüştü. Çok beğendiler ve kendilerini buldular kitapta.

Biz Beyaz Balina kitaplarını çok sevdik. Umarım siz de beğenirsiniz.

Hayvanlar Âlemi 3 – Sakar Maymun – Alp Zengin

Merhabalar bu hafta sizlere tanıtacağım kitabın adı Hayvanlar Âlemi serisinin üçüncü kitabı Sakar Maymun. Serinin ikinci kitabı olan Çatlak Penguen’i de kardeşim İkra tanıttı bu hafta KitapEki’ne

Kitabın kahramanı maymun Muzo, kendisi gibi birçok maymunla birlikte bir ormanda yaşıyor. Muzo’nun en önemli özelliği sakar olması.  Öylesine sakar ki bu sakarlıklarıyla örneğin maymunların hepsini sınıfları olan ağaç dalından düşürüyor. Tabii siz ağaç dalından sınıf mı olur diye düşünebilirsiniz. Ama maymunlar ağaçta çok rahat ediyorlar. O yüzden onların sınıfı da ağaçtan…

Ben bu kitabı okurken çok eğlendim biraz da üzüldüm çünkü Muzo sakar olduğu için arkadaşları onunla alay ediyorlardı. Böyle bir duruma düşmeyi hiç istemezdim, hiç kimsenin de bu duruma düşmesini istemem.

Bu kitabı alıp okumalısınız çünkü buradan çıkarılacak çok ders var.

 • Hayvanlar Âlemi 3 – Sakar Maymun
 • Yazar: Lucy Courtenay
 • Çeviri: Ceren Kıran Tatlı
 • Sayfa Sayısı: 112 Sayfa
 • Basım Yılı: 2015
 • Yayınevi: Beyaz Balina Yayınları

Merak Ediyorum da  – Vücudumda Neler Oluyor? – Asya Belenkoğlu

Merhaba arkadaşlar, bugün sizlere Merak Ediyorum da serisinin Vücudumda Neler Oluyor? adlı kitabının yorumunu yapacağım.

Okuduğum kitap bir hikâye kitabı değil. Eğitici bir kitap. Daha çok ders kitaplarına benzer bir anlatım şekli var.

Vücudumda Neler Oluyor bizim vücudumuzu anlatan bir kitap. Derimizin kalınlığının ne kadar olduğunu biliyor musunuz ya da irisin ne olduğunu? Bilmeyenler üzülmesin ben de yeni öğrendim. Bu kitap sayesinde…

Vücudumuz birçok parçası vardır. Bunlardan en büyüğü uyluk kemiğidir. En küçüğü ise kulağımızda yer alır. Bu bilgilerin hepsi bu kitapta yer alıyor.

Bu kitap biraz az sayfalı olsa da güzel bir kitap, resimleri de çok hoş. Resimleri kitaba uyuyor. Bazı çizimleri ise esprili.

Bu kitabı herkes okuyabilir. Çünkü kızların da erkeklerin de, çocukların da yetişkinlerin de okuyabileceği bir kitap. Herkese tavsiye ederim.  Hoşçakalın.

Diğer kitaplar hakkındaki yorumlarımı da okumayı unutmayın!

 • Vücudumda Neler Oluyor?
 • Yazar: Brigid AVİSON
 • Çeviri: Tahire Firuze, Başar Özkan
 • Sayfa sayısı: 32
 • Basım Yılı: 2018
 • Yayınevi: Beyaz Balina Yayınları

Merak Ediyorum da – Yıldızlar Neden Parıldar? – Dilara Tanrıkulu

Merhaba Sevgili Arkadaşlar,

Yine çok ilginizi çekecek bir kitapla karşınızdayım. Uzay, hepimizin ilgisini çeker ve gizemlerle doludur. Bu ilginç kitapta, uzayla ilgili aklınıza gelebilecek bir çok sorunun yanıtını bulabileceksiniz. Bazen büyüklerimiz bile sorduğumuz sorunun yanıtını bilememektedir. İşte bu kitap bu anlamda çok güzel. Mesela Evren nedir? Evrenin Sonu Gelecek mi? Samanyolu Nedir? Kaç tane yıldız vardır? Yıldızlar nasıl oluşur? Yıldızlar neden parıldar? Kara delik nedir? Güneş bir gün sönecek mi? Dünyayı bu kadar özel kılan nedir? Bu gibi birçok sorunuzun cevabını, kısa ve akılda kalacak cümlelerle bu kitapta bulabileceksiniz.

Aynı zamanda resimlerle desteklenmiş açıklamalar benim olduğu gibi sizlerin de ilgisini çekecektir. Mesela benim en çok ilgimi çeken kısımlardan bir tanesi şudur: Uzay insanın boyunu uzatır. Uzaydan dönen astronotların boyları 5 cm kadar uzayabilir. Hadi Arkadaşlar, boylarımızı 5cm daha uzatabilmek için uzaya gitmeye ne dersiniz?

Güneş Sisteminde, üzerinde bulunan ve canlıların yaşadığı tek gezegen bizim gezegenimizdir. Bu da onu çok özel yapar. Bu nedenle gezegenimizin kıymetini bilelim. Dünyamızı kirletmeyelim ve canlılara zarar vermeyelim bizlerden sonra yaşayacak olan canlılara tertemiz emanet edelim!

Bu kitabın ilk ve ortaöğretim öğrencilerinin ilgisini çekeceğini düşünüyorum.

Bir sonraki kitapta görüşmek üzere hoşçakalın.

 • Merak Ediyorum da – Yıldızlar Neden Parıldar?
 • Yazar: Carole Stott,2011
 • Çeviri: Tahire Firuze, Başar Özkan
 • Basım Yılı: 2018
 • Yayınevi: Beyaz Balina Yayınları

Merak Ediyorum da – Rüzgâr Neden Eser? – Ece Çilingir

Merhaba Arkadaşlar,

Bu hafta Beyaz Balina Yayınevinin, Merak Ediyorum da adlı serisinin Rüzgâr Neden Eser? kitabını okudum.

Bu kitap daha önce size tanıttığım kitaplar gibi bir hikâye kitabı değil. Belgesel kitabı diyebilirim.

Rüzgâr Neden Eser? kitabından size kısaca bahsetmek istiyorum.

Dediğim gibi bu kitap, adından da anlaşıldığı gibi 7 ve 10 yaşlarındaki çocukların merak ettiği soruların cevabını bulabileceği ilginç, eğlenceli ve bilgi dolu bir kitap.

Benim en çok ilgimi çekenlerden birkaçını sizlerle paylaşmak istiyorum.

1.Dağlar küçülebilir mi? Pek çok dağ sürekli küçülür. Her gün küçük kaya parçaları, buz, kar ve akan sularla kopup gider. Öte yandan bazı dağlar da büyür.

2.Dünya kaç yaşında? Bilim insanları, Dünya’nın yaklaşık 4.600 milyon yıl önce oluştuğunu düşünürler. Ay’ın da aynı zamanlarda oluştuğu düşünülmektedir.

3.Dünya neden sallanır? Dünyanın yüzeyi sıcak, akışkan kayalar üzerinde sürüklenen, sert, çok büyük kaya parçalarından oluşmuştur. Bazen bu parçalar birbirlerini itip kakar ve dünyanın sallanmasına neden olurlar. Buna deprem denir.

Evet arkadaşlar benden bu kadar. Eğer diğer soruları ve cevaplarını merak ediyorsanız bu kitabı okumanızı tavsiye ederim. Çünkü gerçekten daha birçok ilginç konular var.

Bu kitapta sevmediğim hiçbir şey yok. Bilgi sevilmez mi?  🙂

En sevdiğim bölüm Kutup ayıları ile ilgili olan bölüm. Ürkütücü ama şirin hayvanlar:)

Bu kitap hem resimleri ile hem de bilgileri ile çoook güzel…

Bir başka kitapta görüşmek üzere diyorum ve sloganımla veda ediyorum

YAZ! OKU! ÖĞREN!

 • Merak Ediyorum da – Rüzgâr Neden Eser?
 • Yazar: Anita Ganeri
 • Çeviri: Tahire Firuze, Başar Özkan
 • Sayfa Sayısı: 32
 • Basım Yılı: 2018
 • Yayınevi: Beyaz Balina Yayınları

Modern Mağara Çocuğu Tek – Elmas Zehra Yavuz

Merhaba arkadaşlar,

Bu hafta sizlere Patrick McDonnell’in  “” adlı kitabı tanıtmak istiyorum.

“Bir zamanlar, çok eskiden, uzun zaman önce, belki de dün, küçük bir mağara devri çocuğu yaşardı. Adı şuydu: TEK!”

Tek’ in babası, interneti ateşten önce icat etmiş. O yüzden Tek sürekli cep telefonuyla, tabletiyle ve bilgisayarla oynuyormuş ve mağaradan hiç çıkmıyormuş. Arkadaşları ziyaretine geldiğinde bile. Her gün, her gece, her zaman böyleymiş. Hiç kimse Tek’in ilgisini çekemiyormuş.

Bir gün köyün yanardağı Koca Pata dayanamamış ve patlamış…

Tek, cep telefonu, tablet ve bilgisayarı gökyüzüne doğru fırlamışlar. Bağlantı tamamen kesilmiş. Tek yere düşmüş. Temiz havayı alınca Tek uyanmış. Nerede olduğunu merak etmiş. Çevresine bakmış ve neler görmüş neler:  KOCAMAN, GÜZEL DÜNYA!

Tek cihazlarını bir kenara bırakmış ve arkadaşlarına doğru koşmuş.

Peki, Tek sizlere birisini hatırlattı mı? Bana hatırlattı, kendimi! Biz de, kendi evimizde oturup, aynen Tek’in mağarasında gibi, tablet, telefon ya da bilgisayar başında oynarken her şeyi ve herkesi unutuyoruz, bazen duyamıyoruz bile. Üstelik bu cihazların zararlı olduğunu biliyoruz ama yine de oynuyoruz.

Kitaptaki karakterlerin hepsini sevdim, çünkü hepsi çok iyiler.

Kitap tablet şeklinde yapılmış, bu benim çok hoşuma gitti. Kitabın kapağı, yani tabletin ekranında Tek’i telefonla oynarken görüyoruz. Şarj dolu, internet de çekiyor. İkinci sayfada bizden şifre istiyor. Sanırım siz şifreyi çözdünüz, tabii ki şifre TEK. Kitap devam ediyor ve şarj yavaşça azalıyor.

Kitapta bütün resimler renkli ve çok güzel. Mesela, Tek çok komik bir çocuk, onun sakalı bile var. Her sayfada resimler bulunduğu için kitabı okumak daha eğlenceliydi.

Kitabı ben çok beğendim ve arkadaşlarıma, özellikle 2. – 3. ve 4. sınıflara tavsiye ederim.

Kitabını bitirince şunu anladım; ben  “Modern Mağara Çocuğu” olmayı asla istemiyorum, çünkü arkadaşımla ve oyuncaklarımla oynamayı çok seviyorum!

Arkadaşlarınızla kalın… İyi okumalar…

 • Modern Mağara Çocuğu Tek
 • Yazan ve çizen:  Patrick McDonnell
 • Çeviri: Aslı Onat
 • Sayfa Sayısı: 36
 • Basım Yılı: 2017
 • Yayınevi: Beyaz Balina Yayınları

Merak Ediyorum da – Dinozorlara Ne Oldu? – Emirhan Ünsal

Merhaba arkadaşlar, bugün sizlere Dinozorlara ne oldu adlı kitabı yorumlayacağım.

İlk önce bu kitap hakkında biraz bilgi vereyim. Beyaz Balina Yayınlarının Merak Ediyorum da serisinin bir kitabı okuduğum.

Şimdi gelelim dinozorlara. Dinozorlar 2 gruba ayrılır; et obur ve ot oburlar. Havada, karada ve suda yaşarlar ve yumurtlarlar. 230 milyon yıl önce yaşamışlar. Yok olma sebeplerinin; gök taşları, hortumlar, tsunamiler ve lavlar olduğu düşünülüyor.

Dinozorların birbirlerinden ayırt edilen özelikleri vardır. Kitapta yazdığı gibi ot oburlar gagalı da olabilir, et oburlar güçlü çeneye sahiplerdir.

Dinozorlar isimlerini taşıdığı özeliklerinden alırlar. Kitapta “Dinozorlar şarkı söyler mi?” diye soruyor. Evet, bazı sesleri şarkı gibi çıkarırlar.

Dinozorlar eş aradıklarında gösteriş yaparlar.

Bazı dinozorlar sindirim için taş bile yerler,  garip değil mi?

Velociroptor benim en sevdiğim dinozordur. O yüzden bu kitap benim hoşuma gitti.

Siz de mutlaka okumalısınız. İçinde bol bol resimler de var, okurken hiç sıkılmazsınız.

Görüşürüz.

 • Merak Ediyorum da – Dinozorlara Ne Oldu?
 • Yazar: Rod Theodorou
 • Çeviri: Tahire Firuze, Başar Özkan
 • Sayfa Sayısı: 32
 • Yayın Tarihi: 2018
 • Yayınevi: Beyaz Balina Yayınları

Küçük Gece Kedisi – Eylül Kademli

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere Küçük Gece Kedisi adlı kitabı anlatacağım.

Bir festival günü bir erkek çocuk oyuncaklarını hazırlayıp festivale gitmiş. Orada bütün oyuncaklarını satmış. Eve döndüğünde bir tane oyuncağı bile kalmamış. Tabii annesi buna bir çözüm bulmuş.

Evet arkadaşlar devamını da siz okuyun ben bu kitabı ikilere ve üçlere öneririm.

 • Küçük Gece Kedisi
 • Yazar: Sonja Danowski
 • Resimleyen: Kirkus Review
 • Çeviri: Zehra Aksu Yılmazer
 • Sayfa Sayısı: 44
 • Basım Yılı: 2017
 • Yayınevi: Beyaz Balina Yayınları

Hayvanlar Âlemi 2- Çatlak Penguen – İkra Zengin

Merhaba Arkadaşlar,

Bugün sizlere Hayvanlar Âlemi serisinin ikinci kitabı Çatlak Penguen adlı kitabı tanıtmak istiyorum.

Herkes hayvanları sever, ben de hayvanları çok severim özellikle de penguenleri. Kitabımızda da Paytak adında küçük bir penguen var. Küçük dişi (yani kadın)bir imparator pengueni… Paytağın kimseye söylemediği bir sırrı var. Paytak uçmak istiyor! Aslında bu Paytağın en büyük hayali… Ama penguenler uçamaz, bunu biliyor ve bu sırrını kimseye söylemiyor. Annesine babasına hatta en yakın arkadaşı Ponçik’e bile. Çünkü bu sırrı söylese herkes güler ve dalga geçer.

Paytak’ın en büyük zevki kuşları izlemek. Kuşlar denizdeki foklardan kaçarken Paytak da alkış tutuyor ve onlar gibi gökyüzünde olmayı hayal ediyordu. Paytak iyimser bir penguendi. Elbet bir gün kuşlar gibi uçacağını düşünüyordu. Bir sürü kanat çırpma egzersizi yaptı.

Paytak yüzmeyi, uçmaya benzetiyor. Denizde yüzgeçlerini kullanırken gözlerini kapatıp gökyüzünde olduğunu hayal ediyor.

Bakalım Paytak hayalini gerçekleştirebilecek mi? Bunu kitabı okuyunca anlayacaksınız.

Ben bu kitabı çok severek okudum ve kesinlikle size de tavsiye ediyorum. Çok çalışıp hayal kurmanın ve iyimser olmanın önemini bir kez daha bu kitaptan öğrendim.

Hoşçakalın…

 • Hayvanlar Âlemi 2 – Çatlak Penguen
 • Yazar: Lucy Courtenay
 • Resimleyen: Phil Anderson
 • Çevirmen: Nil Çelebi
 • Sayfa: 104
 • Basım Yılı: 2014

Merak Ediyorum da – Güneş Neden Doğar? – Nora Belbachir

Merhaba Arkadaşlar,

Bugün sizlere “Güneş Neden Doğar” adlı kitabı yorumlayacağım.

Bu kitap çok farklı bilgiler içeriyor. Mesela “Kimler yeni yılı bir boru üfleyerek kutlar?” sorusunun cevabı Yahudilerdir. Yahudilerde yeni yılı Roş Aşana Bayramıyla ve kıvrımlı bir koçboynuzu üflenerek başlar.

Başka bir soru ise “Saat neden tik tak eder?”. Bir kol saatinin içinde yirmi mini çark birbirine kilitlendiği zaman tik tak sesi gelir. Bu sayede akrep ve yelkovan yavaşça hareket eder.

“Dünyanın neresinde bir ay boyunca yağmur yağar?”. Bu sorunun cevabı ise Hindistan’ın bazı bölgelerinde ve Güneydoğu Asya’da yağmur yağmaya başladı mı haftalarca sürer ve tarlaları su basar.

Ben bugünkü yorumumda size bu kadarını anlatacağım. Ama bir ağacın ne kadar yaşadığını, dünyanın neresinde iki mevsim yaşandığını, mayıs sineklerinin ne kadar yaşadığını ve daha birçok sorunun cevabını öğrenmek istiyorsanız bu kitabı okumanızı tavsiye ederim.

Bu kitap 4. Ve 5. Sınıf arkadaşlarıma göre.

Bir sonraki yorumumda görüşmek üzere iyi okumalar dilerim.

 • Güneş Neden Doğar?
 • Yazar: Brenda Walpole
 • Resimleyen: Susanna Addario
 • Sayfa Sayısı: 31
 • Yayın Tarihi: 2018
 • Yayınevi: Beyaz Balina Yayınları
Derleyen: Güzella Bayındır
Takip için
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Murat S. Dural’dan kâh şakıtan kâh üzüntüye boğan kitap önerileri

Read Next

Gerçekleri görmek için bir çağrı; İçimdeki Gölge

One Comment

 • Longages
  Emirhan Unsal yorumlariniz hosuma gidiyor kizim cok begeniyor yazilarinizin devamini bekliyoz hepinizin eline saglik hepinizi opuyorum

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *