• 24 Ağustos 2020
 
TUDEM
 
TUDEM

Meraklısı İçin Öyle Bir Hikaye Sahnelendi

Faba Kahve

 Meraklısı İçin Öyle Bir Hikaye oyunu İstanbul Devlet Tiyatrosu tarafından sahnelendi. Tek kişilik oyunda sahneye çıkan oyuncu Taner Turan, Sait Faik Abasıyanık’ın hikayelerinin sahneye taşındığı gösteriyi, 2007 yılında vefat eden Savaş Dinçel’in uyarladığını ve oynadığını anımsattı.

Turan, “Geçen sene sezon başında oynamaya başladık. Garibaldi sahnesine uyarlanmıştı. Sait Faik’in İstanbul’daki yaşamını ve bu yaşamı sırasında yazdığı hikayelerle birlikte kendini anlattığı, aslında günümüzle de çok örtüşen bir oyun” diye konuştu.

Dinçel’in uyarlayıp Ozan Uçar’ın yönettiği tek perdelik oyunun dekor tasarımı Behlüldane Tor, kostüm tasarımı Mihriban Oran, ışık tasarımı Serhat Akın, müzikleri ise Oktay Köseoğlu tarafından hazırlandı.

 
KitapEki
KitapEki

Turan, hikayelerinde İstanbul’da yaşamanın zorluklarının yanı sıra insan sevgisinin ne kadar önemli olduğunu da anlatan Sait Faik’in pek çok insan tarafından yeterince tanınmadığını söyledi. Turan, “Yaşamı, doğayı, insan ve hayvan sevgisini kendine dert edinmiş bir insan. Oyunumuz, insanların birbirinden giderek uzaklaşmasını, sevgisizliğin aslında ne kadar kötü bir şey olduğunu, insanları yalnızlığa ve çaresizliğe ittiğini, doğanın korunması gerektiğini, insanlığın doğaya zarar verdiğini ve doğa sevgisini anlatıyor” dedi. (AA)

Kitap Eki Dergisi

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Haber Merkezi

Read Previous

Robert Downey Jr ve Johnny Depp, Sherlock Holmes 3’te Buluşuyor

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *