Mine Soysal’la Çocuk Edebiyatı Üzerine

Kitap Eki olarak hazırladığımız “Yetişkinlerin Dünyasında Çocuk Edebiyatı” dosyası kapsamında son söyleşimizi deneyimli yayıncı ve yazar Mine Soysal’la gerçekleştirdik.

Mine Soysal, merak ettiğimiz tüm sorulara içtenlikle cevap verdi. Kendisinin Kitap Eki takipçileriyle paylaştığı fikirler ve deneyimler oldukça önemli bir yerde duruyor. Söyleşimizde çocuk edebiyatı başlığında bizleri aydınlatacak tüm sorulara cevap aradık.

TİMAŞ
TİMAŞ

Söyleşimiz dosya kapsamında gerçekleştirildiği için oldukça uzun ve keyifli oldu. Ancak takipçilerimizin bu önemli videoyu zaman ayırıp izlemesini çok isteriz. Çünkü çocuk edebiyatına dair aradığınız cevapları bu söyleşide bulacaksınız.

Takipçilerimize izleme kolaylığı sağlamak için sorularımıza yazılı olarak da yer vereceğiz. Mine Soysal’ın verdiği cevaplar ise ilgili sorudan başlayacak.

İyi seyirler…

 • Günışığı Kitaplığı, ‘Çocuk Edebiyatı’ alanında faaliyet gösteren köklü bir yayınevi. Öncelikle şunu sormak istiyorum; Bizim “yetişkinlerin dünyası”ndan anladığımız şey savaşlar, kavgalar, siyasi çalkantılar vs. bu tip koşullarda çocuk kitapları yayımlamanın size yüklediği sorumluluk nedir?

 

 • Size göre eğitim-öğretime dönük teknik bir takım kitaplarla, çocukları hayatın gerçeklerine hazırlayan kitaplar arasında bir açı farkı var mı? Bunlardan herhangi birine ağırlık vermek önemli mi?

 

 • Çocuk kitapları üretiminde pedagoglarla birlikte çalışmaya nasıl yaklaşım geliştiriyorsunuz?

 

 • Günışığı Kitaplığı bu zamana kadar oldukça fazla temaya yer verdi. Size göre bunlardan en önemlisi hangisiydi? Neden?

 

 • Çocuk edebiyatında, cinsiyet kimliği, töre, homofobi gibi kavramlara yaklaşım nasıl olmalı? Bu konuda atılacak olan adımların oldukça hassas olduğunu düşünüyoruz. Genel olarak çocuk kitapları piyasasını bu konuda nasıl değerlendiriyorsunuz?

 

 • Teknolojinin her geçen gün gelişmesi gerek yetişkinlerin gerekse çocukların ilgi odağını değiştirebiliyor. Bu teknolojik gelişimler ekseninde ebeveynlerin çocukları doğru yönlendirebildiğini düşünüyor musunuz?

 

 • Bu tip teknolojik gelişmeler çocukların basılı kitaplara ilgisini ne yönde etkileyecektir?

 

 • Çocuk kitapları üreten bir yayınevi teknolojik gelişmelerle ne tür bir bağ kurmalıdır?

 

 • Yayın politikanızı belirlerken toplumsal gelişmelerden etkileniyor musunuz? Yayın politikanıza yansıması nasıl oluyor?

 

 • Size göre çocuk kitapları piyasasını belirleyen nedir? Para kazanma merkezli bir yayıncılığın bu alana tahakküm kurduğunu söyleyebilir miyiz? Yoksa nitelikli yayıncılık anlayışına sahip yayınevleri bu “mevziyi” korumaya devam ediyor mu?

 

 • Günışığı Kitaplığı’nın okurla buluşturduğu kitaplarda çizimler ve renkler oldukça beğeniliyor. Çocuk kitaplarının tasarımında geliştirdiğiniz hassasiyet neye göre oluyor?

 

 • Ülke ekonomisi kitap piyasasını da doğrudan etkiliyor. Yayınevleri de bu koşullarda elbette ayakta kalma mücadelesi veriyor. Biz Günışığı Kitaplığı’nı sosyal sorumluluklarından dolayı da yakından tanıyoruz. Yoksul halk çocuklarının da diğer tüm çocuklar gibi kitaba rahatça ulaşabilmesinin önü size göre nasıl açılabilir?

 

 • Gerici ve piyasacı bir eğitim sistemiyle karşı karşıya olduğumuzu düşünüyoruz. Bu koşullarda eğitim-öğretimin başını tutanlar oldukça “avantajlı” gözüküyor. Yayınevleri ise bu duruma olumlu ya da olumsuz sadece dışarıdan etki edebiliyor. Size göre aydınlık bir gelecek yaratmak için çocuklara nasıl temas edilebilir? Bu engeller nasıl aşılabilir?

 

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Algan Sezgintüredi ile Türkiye Polisiye Yazarları Birliği üzerine

Read Next

William Golding’in “Deniz Üçlemesi” tamamlandı!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram