Minik patilerin sihirli dünyası: Kediler Ülkesi

Karbonel ve arkadaşlarının öyküsü, gerçeklikten elini ayağını çekmeyerek okuyucuya büsbütün ve sınırsız bir hayal gücünün eserini sunuyor.

Doğan Egmont’un bastığı Karbonel serisi tüm hızıyla devam ediyor! Barbara Sleigh imzalı ‘’Kediler Kralı Karbonel’’in yoğun ilgi görmesinden sonra ikinci kitap ‘’Karbonel: Kediler Ülkesi’’, hepimizin özlediği sihri, minik patileri ve çocukluğu tekrar evlerimize getiriyor. Hayvanlarla iletişime geçmek için büyüye değil de sadece sevgiye ihtiyacımız olduğunu, insanlara özgü konuşma becerisini hayvanlara atfederek anlatan bu hikâyede dil eğlenceli, yer yer öğretici ve öğütleyen bir tutum takınıyor.

TİMAŞ
TİMAŞ

Serinin yeni kitabında kendi yaptığı mağarasında hayallere dalan Rosemary, arkadaşı John’un ziyarete gelmesiyle keyifli bir yaz tatili planlamaya başlıyor fakat her yerde karşılarına çıkan simsiyah güzel bir kedi, çocukları geçen sene yaşadıklarından daha uzun soluklu bir serüvene sürüklüyor. Her bir tüyüne asillik sinmiş kara kediyi gördükleri an, onun Bayan Tılsım adlı bir cadının elinden kurtardıkları Söğütbahçe Kralı Karbonel olduğunu anlıyorlar. John ve Rosemary, Karbonel’in anlatacaklarını dinleyebilmek için bir iksir içerek duyan insanlara dönüşüyorlar fakat o kısa sürede bile istemeden küçük bir karmaşa yaratıyorlar. İyi ve kötü çizgisini bulanıklaştıran karakterlerin yoldaşlığında sayfalar birbirini takip ederken bu küçük karmaşalar, büyük büyük maceralara eviriliyor. John ile Rosemary, Karbonel’in önemli bir seyahati süresince minik kraliyet yavrularına bakmayı kabul ettikleri dakikadan itibaren yavruları, kedi krallığı ve günü kurtarmak için ellerinden geleni yapıyorlar.

Hikâyede iyi olarak tanımlanan Söğütbahçe kasabasının ve acımasız bir görüntü çizen Süpürgekapı kasabasının birleşimiyle hain planlarını gerçekleştirmek isteyen Süpürgekapı kedileri, Karbonel’in yokluğunu bir fırsat olarak değerlendirmeye çalışıyorlar. Adeta bir kedi denizinin ortasına düşen John ve Rosemary, çatıların, duvarların, yüksek binaların ve hatta yürüdükleri toprağın bile geceleri, kedilere ait bir krallığa dönüşümüne tanık oluyorlar.  Bir savaş alanında hem kötü cadılarla hem de düşman kedilerle mücadele etmek zorunda kalan bu iki çocuk, her şeyi eski haline döndürmek için kendilerinden büyük fedakârlıklarla da yüzleşme noktasına geliyorlar. 400 sayfalık bu koşuşturmacada seslerin çoğunlukla hayvanlara verilmesi ve hayvanların insanlar hakkında genel olarak sahip oldukları bakış açısı, hikâyenin en dikkat çekici yanlarından birini oluşturuyor. İnsanlığa dair önemli anekdotları bulunan bir karakterimiz ise Karbonel. John’un “kediler anca fare yakalar’’ minvalinde bir söyleminin ardından çocuğa şöyle cevap veriyor;

‘’İnsanlara en büyük hediyemiz onlara örnek oluşturmaktır. Siz insanlar her günü bir telaş içinde yaşıyorsunuz, peki ne için? Bütün bu kargaşanın ortasında, biz kediler, son derece sakin, dingin bir şekilde oturur hayatın ve sonsuzluğun gizemi üzerine düşünürüz.’’

Hayvanlarla insanların iletişimini alışık olunandan uzağa taşıyan karakterler, kötü ile iyi arasındaki çizgiyi de soluklaştırıyor. Kitabın en kötü karakteri olarak çizilen Bayan Tılsım, yaptığı son büyüyle olabileceği bütün insanların arasından en düzgününü seçiyor ve belki de, Rosemary’nin dediği gibi, iyi biri olmayı seçebilmesi için önce başka biri olması gerekiyor.

Karbonel ve arkadaşlarının öyküsü, gerçeklikten elini ayağını çekmeyerek okuyucuya büsbütün ve sınırsız bir hayal gücünün eserini sunuyor. Hem yetişkinlere hem çocuklara güzel ve sihir dolu bir ülkenin kapılarını açan bu kitap, bitişiyle hepimize sadece varlıkları için bile hayvanlara karşı bir minnet duygusu aşılıyor.

  • Kediler Ülkesi: Karbonel 2
  • Yazar: Barbara Sleigh
  • Baskı Yılı: 2018
  • Sayfa Sayısı: 440 Sayfa
  • Yayınevi: Doğan Egmont

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Hikmet Hükümenoğlu’ndan “Aşka İnanmayanlar İçin Aşk Öyküleri”

Read Next

Derya Bengi’nin editörlüğünde hazırlanan Notos’un 71. sayısı çıktı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram