Murakami’nin ilk romanı Rüzgârın Şarkısını Dinle’den şapka çıkarılacak 10 alıntı

Murat S. Dural yaptığı aylık okumalarda Murakami’nin Rüzgârın Şarkısını Dinle isimli romanı hakkında fikirlerini paylaşmıştı.

Kitaptan yaptığımız alıntıları okumadan önce Dural’ın yaptığı incelemeye bir göz atalım.

TİMAŞ
TİMAŞ

Haruki Murakami okumak, edebiyat ve ben… Bir tür onunlayken bile onu özleme, anlamaya çalışma, anladığımı düşündüğümde bile anlayamadığımı hissedip üzülme hali atıyor üstüme. Eserini eline almak, bırakmamak isteyip kitabın elinden kayıp benden kaçacağını bilmenin verdiği bir hüzün oluşuyor içimde. Murakami her seferinde neden bende bu duyguları yaratıyor, neden her kitapçıya girdiğimde başka bir kitabını almak istediğimde korkutuyor gerçekten anlayamıyorum. Fazlasıyla düşünüyor, cevap bulmaya çabalıyorum.

Metinleri beni küçümsemese, ahkam kesmese bile anlattıklarının gizli dehlizleriyle kör labirentlere sokup orada ışıksız, bırakıyor sanki. Doğan Kitap’tan çıkan son ama aslında yayın hayatındaki ilk kitap olan bu eser “Rüzgârın Şarkısını Dinle” de böyle bir eser işte. Düşünüldüğünden daha hızlı okunan, rahat cümlelerle kurgulanmış ama yine şahsa özel, onun evrenini kapsayan bir metin. Akıcı. Ama yine de, evet yine de insana acaba Murakami başka bir şey anlatıyor ve ben başka bir şey mi anlıyorum dedirten bir yapısı var. İçinde en çok hoşlandığım şey “yazmak” ile ilgili verdiği ipuçları. O delilik, çok keyifli olmasına rağmen yazarı soktuğu delilik hali, soru işaretleri harika ortaya konulmuş. Murakami okumak istiyorsanız bir ilk kitap olabilir.

Çevrilmesine yıllar sonra izin verdi

Haruki Murakami’nin yirmili yaşlarının sonunda yazdığı, çevrilmesine yıllar sonra izin verdiği ilk romanı Rüzgârın Şarkısını Dinle‘den yaptığımız 10 muhteşem alıntıyı okuyalım.

1. ‘Güzel biri değildi’ demekle ona haksızlık etmiş olurum. ‘O, kendine yakışır güzelliğe sahip biri değildi’ demek daha doğru bir ifade olur.

2. Biri bana, Mutlu musun? diye sorsa, Sanırım öyle, demek dışında cevabım yok. Hayaller de sonunda böyle şeylere dönüşmez mi zaten?

3. Yalan ve sessizlik, günümüz toplumunun içine işlemiş iki büyük günah desem yeridir. Gerçekten de bizler hem yalan söylüyor, hem de sık sık susuyoruz.

4. Yazmak eğlenceli bir uğraştır. Çünkü yaşamanın zorluklarıyla karşılaştırıldığında, yazmaya anlam yüklemek çok daha kolaydır.

5. Denize bakıp durdukça insanları özlerim ben, insanlara bakınca da denizi.

6. Öyle zamanlar oluyor ki bazen her saat başı yaşlandığımı hissediyorum adeta. Ve işin korkunç yanı, bunun doğru olması.

7. Şafaktan önceki o birkaç saat, gerçek anlamda özgür olduğum tek zamandı.

8. Farkında olmak için uğraştığımız şeyler ile gerçekten farkında olduğumuz şeyler arasında derin bir uçurum vardır.

9. Yazmak dediğimiz şey aslında kendin ile seni saran olaylar arasındaki mesafeyi korumaktır. Gerekli olan şey sezgiler değil, cetveldir.

10. Herkes bir gün ölür. Ama ölene kadar bir şekilde elli yıl falan yaşamak zorundasındır ve bir sürü şeyi düşünerek elli yıl geçirmek, açık konuşayım, hiçbir şey düşünmeden geçireceğin beş bin yıldan çok daha yorucudur.

  • Rüzgârın Şarkısını Dinle
  • Yazar: Haruki Murakami
  • Çeviri: Ali Volkan Erdemir
  • Türü: Roman
  • Baskı Yılı: 2018
  • Sayfa Sayısı: 168 Sayfa
  • Yayınevi: Doğan Kitap

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

1929 ekonomik krizinin toplumsal yaşama etkisi: Mildred Pierce

Read Next

Yordam’dan Temmuz ayında 4 yeni kitap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram