Musul’un kütüphaneleri yeniden inşa ediliyor

Musul Üniversitesi’nin kütüphanesinin yeniden kurulması için kampanya başlatıldı. Amaç ilk aşamada 200 bin kitap toplamak.

Musul Üniversitesi Haziran 2014’te IŞID tarafından işgale uğradığında değerli elyazma koleksiyonları da kısmen yok edilmişti.

Bugün Musul’un kültürel mirası yeniden kurulmaya çalışılıyor, üniversitenin kütüphanesinin yeniden düzenlenmesi de bu çalışmaların ilk adımını oluşturuyor.

Proje isimsiz bir blog yazarı tarafından başlatılmış. Bağımsız bir tarihçi olarak kendini tanıtan yazar, kitap ve diğer yazılı belgelerin kütüphaneye bağışlanması için kampanya başlatmış. Kampanya’nın sloganı: “Küllerden doğan bir kitap olsun.”

Musul Üniversitesi Ortadoğu’nun en önemli yüksek öğrenim kurumlarından biri olarak gösteriliyor ve bölgedeki en önemli edebiyat koleksiyonlarından birini içeriyordu. IŞID’in 100 binin üzerinde elyazmasını yağmaladığı ya da yok ettiği düşünülüyor.

Kampanya Şubat ayında başladığından bu yana 400 kitap bağışlanmış, binlerce kitap da ABD ve Avrupa’daki kütüphanelerden Musul’a gitmeyi bekliyor. Marsilya’daki bir enstitü de 20 ton kitap bağışlama sözü vermiş. Kampanyanın amacı 200 bin kitap toplamak.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Özgürlükten Kaçış

Read Next

Çocuklara kitap okumayı sevdirmenin yollarını uzmanlar anlattı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram