NEDİR BU EGOİST OLMA SANATI?

Egosit Olma Sanatı Avrupa’da en çok satanlar listesinde olmayı başarmış, adından söz ettiren ve herkesin hayatında mutlaka olması gereken bir kitap olarak karşımıza çıkıyor.

Egosit Olma Sanatı Avrupa’da en çok satanlar listesinde olmayı başarmış, adından söz ettiren ve herkesin hayatında mutlaka olması gereken bir kitap olarak karşımıza çıkıyor. Kişisel gelişim alanında oldukça etkileyici olan bu kitapta, gündelik yaşamın koşuşturması içerisinde ihtiyaç duyulan her türlü soruya yanıt almanızı sağlayıcı bir nitelik sunuluyor. İlk etapta kulağa ‘egoist olmak’ tanımının tam anlamını biliyor muyuz diye düşünmüş olabiliriz. Tam da bu noktada, kitabın ayrıntılarında Egoist Olma Sanatı’nda “ne teorik, ne de bilimsel bir temeli olmadığının’ açıklaması yapılıyor…

Aslında tam anlamıyla ‘Egoist Olabilmek’ fikrini savunan bu kitapta, “kişinin, kim ve ne olursa olsun, yaşamındaki deneyimler üzerine” odaklanması gerektiğini vurgu yapıyor. Kitabın yazarı Josef  Kirschner, okuyanlarına “Benim için en iyi diye kabullendiğim şey başkaları için de mi en iyidir, yoksa bunun tersi midir ?” sorusunu soruyor.Bu açıdan bakıldığında, bu sanatın, kişi üzerine kurduğu çok önemli detaylar ortaya çıkıyor. Kişilerin, dış faktörleri kolay bir anlamlandırma yapmasından önce, onların kendi karakterlerini tanımasını ve bilmesini sağlayacak önemli ip uçları sunuluyor. 

TİMAŞ
TİMAŞ

Kitap kısaca, yaşadığımız hayatın kayganlığı altında, bireyin kendi sınırı içerisine aldığı insan ve kurumlara karşı; otoritesine bilen bir tavır takınması gerektiğine yönelik bir yol çiziyor. Josef Kirschner, gündelik hayatın karmaşası üzerine, geleceğe yönelik kaygıların ve insan ilişkilerindeki iniş çıkışların da eklenmesiyle, bireyin karşı konulmaz bir çıkmaza girdiğini hatırlatıyor. Yazar, kaotik bir çıkmaza gelinciği anda, kişiye olayları anlamlandırma ve çıkarım yapabilme yeteneğini sunarak, bir akıl süzgeci içerisinde durumu değerlendirmesi ve fikrini dile getirmekten korkmaması gerektiğini söylüyor.  İnsanların gittikçe büyüyen  içsel dünyasıyla birlikte, dışardaki hayatın olumsuzlukları da eklenince, ‘Egoist Olma Sanat’ı kişiye bu noktada farklı bir bakış açısı kazandırıyor. 

Kitapta, sonucundan korkulan olayların akışında, sorumluğu alanın yine kişilerin kendi benliklerinin olmasına ve bu durumun korkulacak bir yanı değil aslında bir kabulleniş biçimi olduğuna dikkat çekiliyor. ‘Egoist’ bir birey olma yolunda, aslında bu umursamaz veya acımasız bir karaktere dönüşmenin temelini değil, kişinin kendi sınırlarını öğrenmesi gerektiğin yönelik bir farkındalık sunuluyor. Yazar, bu sözünü ise “En doğru gözüken pratik ve mantıklı sonucu seçmeni tamamen sizin elinizdedir” sözüyle destekliyor…

  • Egoist Olma Sanatı
  • Yazar: Josef Kirschner
  • Türü: Kişisel Gelişim
  • Yayınevi: TT Yayıncılık

Latest posts by Ayşe Soykıray (see all)
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Antalya Uluslararası Tiyatro Festivali Başlıyor

Read Next

Frances McDormand’lı ‘Women Talking’ Filminin Oyuncu Kadrosu Belli Oldu

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram