Nobel Ödüllü Lessing’den feminist bir bilimkurgu

Nobel Ödüllü Doris Lessing’in “Argos’taki Kanopus Arşivleri” dizisinin ikinci kitabı Evlilikler, Delidolu Yayınları etiketiyle okurlarla buluştu.

2007 Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Doris Lessing’in, politik bilimkurgu başyapıtı “Argos’taki Kanopus Arşivleri” dizisinin ikinci kitabı Evlilikler, cinsiyet rolleri, kadın-erkek ilişkileri ve farklı yönetim biçimleri gibi güncelliğini hiç yitirmeyen konuları sorguluyor.

Nobel Ödüllü Doris Lessing’in “Argos’taki Kanopus Arşivleri” dizisinin ikinci kitabı Evlilikler, Delidolu Yayınları etiketiyle okurlarla buluştu.

Bilimkurgu, fantezi ve siyasetin iç içe geçtiği Evlilikler’de Doris Lessing, cinsiyet rollerini, kadın-erkek ilişkilerini ve farklı yönetim biçimlerini sorguluyor.

Roman, anaerkil bir uygarlık olan 3. kuşağın kraliçesi Al-Ith ile ataerkil 4. kuşağın yarı barbar kralı Ben Ata’nın evliliği ile başlıyor. “Tedarikçiler” adını taşıyan bir üst akıl tarafından zorla gerçekleştirilen bu evlilik, zıtlıklar nedeniyle büyük çatışmalara sebep oluyor; ancak, zaman içinde, her iki kuşak da bu evlilik sayesinde dönüşüme uğruyor. Dişil ve eril kozmik güçlerin mücadelesinden kim galip çıkacak? Kral mı, kraliçe mi, yoksa bu evliliği en başından beri planlayan Tedarikçiler mi?

Seriden bağımsız olarak da okunabilen ve Nobel Ödüllü Doris Lessing’in kendine özgü üslubunu konuşturduğu Evlilikler, Türk, Pers ve Arap toplumlarını yansıtan isimlere ve motiflere yer vererek, doğu ve batı kültürlerini politik bir bilimkurgu hikâyesinde buluşturuyor.

“Cinsler arasındaki ilişkilerin feminist bir alegorisi. Baştan sona beklenmedik olanın cazibesiyle, kendi anlatısının ve görsel icatlarının hızına teslim olmuş bir imgelemin keşifleriyle dolu.” New York Times

 

Doris Lessing Kimdir?

2007 Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Doris Lessing, çağımızın en ünlü ve en seçkin yazarlarından biridir. İran’da doğan yazar, çocukluğunu babasının işi nedeniyle gittikleri Rodezya’da (bugünkü Zimbabve) geçirdi. 15 yaşında okulu bıraktı ve hemşirelik, telefon operatörlüğü gibi işlerde çalıştı. Rodezya’da ırkçılık karşıtı örgütlenmelerde rol oynadı. 1949 yılında Londra’ya yerleştikten sonra kendini tamamen yazarlığa verdi. Eserlerinde, kendi yaşam tecrübelerinden de yola çıkarak, başta cinsiyetçilik, eşitsizlik gibi toplumsal sorunlarla mücadele eden bireyler, küçük ya da büyük ölçekte politik çatışmalar, 20. yüzyılın baş döndürücü dönüşümü ve dehşet verici savaşları altında kimliğini arayan insanlar ve topluluklar bulunmaktadır. Nobel Ödülü’nün yanında, Somerset Maugham Ödülü, James Tait Ödülü, David Cohen Anı Ödülü, Uluslararası Catalunya Ödülü, S.T. Dupont Altın PEN Ödülü gibi pek çok uluslararası ödüle layık görülen Lessing, feminist edebiyattan bilimkurgu edebiyatına, çok geniş bir konu yelpazesine sahiptir.

Doris Lessing’in Delidolu Yayınlarından çıkan diğer kitabı: 

Şikeste – Argos’taki Kanopus Arşivleri – 1

  • Evlilikler
  • Argos’taki Kanopus Arşivleri – 2
  • Yazar: Doris Lessing
  • Çeviri: Niran Elçi
  • Türü: Roman
  • Baskı Yılı: Şubat 2018
  • Sayfa Sayısı: 344 Sayfa
  • Yayınevi: DeliDolu Yayınları

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Çocukların sonsuz hayal gücüne bir övgü…

Read Next

Suat Derviş’in iki romanı ABD’de yayımlanacak

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram