Nobel ödüllü yazar V.S. Naipaul hayata veda etti.

Nobel ödüllü İngiliz edebiyatçı Vidiadhar Surajprasad Naipaul 85 yaşında Londra’daki evinde yaşamını yitirdi.

“Gerillalar”, “Taklitçiler”, “Nehrin Dönemeci” ve “Miguel Sokağı” gibi romanlarıyla tanınan yazar, 2001 yılında özellikle eski sömürge yönetimi kültürünü anlattığı “Gelişin Bilmecesi” adlı kitabındaki zeki ve gözlemci anlatım tarzından dolayı İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi’nin Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görüldü.

Nadira Naipaul eşinin ölümünü “Başardığı herşeyde bir devdi ve yaratıcılık ve gayret dolu harika bir hayat yaşadıktan sonra sevdiklerinin yanında öldü” sözleriyle duyurdu.

“Yalın ayak sömürgeci” şakaları nedeniyle eleştirildi

1932 yılında Trinidad’da doğan Hint kökenli yazar kendi deyimiyle “yalın ayak sömürgeci” olarak birçok ülkeyi dolaştı. Roman ve kısa öykülerinde, sömürgecilik, bağımsızlık, sürgün ve gelişen dünyada insanın günlük mücadelesini konu edindi.

Yazılarındaki yerinden edilmişlik ve mahrumiyet temalarına dair merhametli üslubuyla övgü toplayan Naipaul birçok saygın edebiyat ödülünü kazandı ve ayrıca İngilitere’den şövalye unvanı aldı.

Ancak kibirli davranışları, hatta eski sömürge ülkeleriyle ilgili yersiz şakaları nedeniyle eleştiri topladı. Örneğin, Hindistan’ı “köle toplumu” olarak tanımlaması, sindur yani Hintli kadınların alınlarındaki kırmızı noktayı “kafam boş anlamına gelir” şeklinde açıklaması ya da “Afrika’nın geleceği yok” diyerek dalga geçmesi itici bulundu.

Erdoğan’a mektup yazan Nobelli yazarlar arasındaydı

Siyasi konularda da görüş ifade etmekten çekinmeyen yazar, bazı eserlerinde İslam dünyasındaki radikal hareketleri eleştirdi. İran’ın 1989 yılında yazar Salman Rüşdi’ye karşı bir fetva yayınlamasını “edebi eleştirinin en aşırı hali” diyerek alaya aldı.

Naipaul, ayrıca ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan gazeteciler Ahmet Altan, Mehmet Altan ve Nazlı Ilıcak’ın serbest bırakılması için Cumhurbaşkanı Recey Tayyip Erdoğan’a çağrı yapan mektubu imzalayan 38 Nobel ödüllü yazar arasında yeralmıştı. (Euronews)

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Hanelerde bulunan kitap sayısı ortalamasında sondan ikinciyiz!

Read Next

700. Hafta!

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *