TUDEM
 
TUDEM

Noktaymış Gibi

Faba Kahve

Resim yapmak ya da sanatla uğraşmak pek çok insana özel yetenek gerektiren işler gibi görünür. Yalnızca istemenin yeterli olduğu, beğenilme kaygısı olmayan sanat üzerine çocuk kitapları belki fikrinizi değiştirir.

Çocukluğumdan beri resimle aram hiç iyi olmadı. Yine çocukluğumdan beri resimle arası iyi olanları hep çok kıskanırım. Çok kısa bir süre öncesine kadar, resim çizmek ya da çizebilmek benim için hâlâ “özel yetenek” gerektiren ve hatta bu yetenek de doğuştan geldiği için hiçbir zaman sahip olamayacağım bir ayrıcalıkmış gibi gelirdi. Okul hayatı boyunca karşılaşılan resim öğretmenleri, çekinilen acımasız arkadaş yorumları ya da ebeveynlerinizin sizi cesaretlendirmemesi neticesinde bu şekilde hissetmek, hatta bu hissettiklerinize inanmamak işten bile değil. Neyse ki artık her konuda çocukları cesaretlendirebilecek, büyüklerin de düşünmesine vesile olabilecek harika çocuk kitapları var.

 
KitapEki
KitapEki

Duvarlar çizildi diye çocuklara kızmak yerine, onlara daha özgür ortamlar yaratmanın çocuk gelişiminde ne kadar etkisi olduğunu, sanatta doğru-yanlış ya da güzel-çirkin diye bir şey olmadığını, çocuklara özellikle büyüklerin dünyasından yapılan kalıplaşmış yorumların çocuğun bütün hayatını nasıl şekillendirdiğini anlatan üç harika kitapla beraberiz bu sefer.

Peter H. Reynolds sanatın çocuklar üzerindeki etkisine kafayı takmış bir yazar olacak ki bunu hem harika çizimlerle hem de harika hikâyelerle anlatan kitaplara sahip. Türkçeye çevrilen iki kitabı Nokta ve Mış Gibi ile illüstrasyonları ile yer aldığı Müze ise bu güzel kitaplardan sadece üçü.

Nokta’nın kahramanı Vashti, resim yapamadığına inandığı için resim derslerinde kağıdını boş bırakan bir çocuktur. Bir gün dersten sonra resim öğretmenin yanına gelip “Bir nokta yap bakalım, o seni nereye götürecek” demesiyle kağıdına öfkeli bir nokta çizip altına da imzasını atar. Ertesi hafta resim öğretmeninin çizdiği noktayı çerçeveletip duvarına astığını görünce önce çok şaşırır ancak içindeki bir şeyler yapabileceğine inanma arzusu daha ağır basar ve bundan daha güzel noktalar yapabileceğini düşünerek harekete geçer. Günler geçtikçe Vashti rengârenk, çeşit çeşit, boy boy noktalar çizer, çizdikçe kendine olan inancı da özgüveni de artar ve sonunda noktalarını okul sergisinde sergileyecek duruma kadar gelir. Şimdi sıra başka çocukların kendilerine inanmalarını sağlamak üzere Vashti’ye gelmiştir.

Mış Gibi’nin kahramanı Ramon ise, evde kendi kendine her şeyin resmini çizen bir çocuktur. Ancak ağabeyi sürekli çizdiği resimlerle dalga geçince, kendine olan inancını yitirip çizmekten vazgeçer. Tam da bu noktada, kız kardeşinin odasında beğenmeyip attığı kendi resimlerinden oluşan sergiyi görür. Kardeşi ağabeylerinin aksine, Ramon’un her şeyi MIŞ GİBİ çizdiği resimleri çok sevmektedir. Beğenilme kaygısından kardeşi sayesinde kurtulan Ramon artık MIŞ GİBİ resimler çizmeye karar verir. Ağaçmış gibi, evmiş gibi, balıkmış gibi, barışmış gibi… Hızını alamayıp şiirmiş gibi şiirler bile yazmaya başlar. Artık içinden geldiği gibi, MIŞ GİBİ yaşadığı için mutludur.

Müze ise, Peter H. Reynolds’ın yazar olarak değil de, illüstratör olarak yer aldığı ve yine odak noktası sanat sevgisi olan bir kitap. Yazar Susan Verde, sanat müzesinde gezen bir kız çocuğunun gözünden sanatın çocuklar açısından aslında ne kadar eğlenceli, yaratıcılığı körükleyen ve sınırsız bir hayal dünyası vadeden bir şey olduğuna dikkat çekerken, müzelere dair de farklı bir bakış açısı getiriyor.

4 yaş ve üzeri tüm çocuklar için uygun olan her üç kitap da çok basit bir hikâye ve anlatım ile temelde varmak istediği noktaya çok güzel varmayı başarabilen bir dile sahipler. Peter H. Reynolds’a ait olan tüm çizimler de hikâyelerle orantılı ölçüde yumuşak ve tamamlayıcı.

Kabul edilmiş tek bir doğru ya da yanlış, güzel ya da çirkin, kabul gören ya da görmeyen diye bir şey olmadığını; sanat konusunda ille de büyük düşünmek gerekmediğini, küçük adımlarla da harika sonuçlar yaratılabileceğini göstermek adına oldukça faydalı kitaplar oldukları söylenebilir.

İkiz kardeşi ile birlikte 7 yaşından itibaren yazdıkları kitapları, çizgi romanları ve gazete yazılarını babalarının fotokopi dükkânında çoğaltarak yayımlayan Peter H. Reynolds’ın Nokta adlı eserinin film versiyonu 2005 yılında Amerikan Kütüphaneciler Derneği’nin üstün eserlere verdiği Carnegie Madalyası’nı kazanmıştır. Yine aynı yıl “Çocuklar İçin En İyi Video Filmi Ödülü”nü de almıştır. 2006 yılında Amerikan Kütüphaneciler Derneği’nin düzenlediği yarışmada “Çocuklar İçin En Seçkin Video Ödülü”nü ise Mış Gibi adlı eseri ile kazanmıştır.

Ebeveynlere Faydacı Puanlama:

  • Görsellik:  5 puan, hikâyeyle oldukça uyumlu ve yumuşak çizimlere sahipler.
  • Hikâye: 5 puan. Çocukların sanatla olan ilişkilerine etkisi olabilecek hikâyelere sahipler.
  • Eğitici/Öğretici Nitelik: 5 puan. Çocukların kendilerini değerlendirme ve beğenilme arzularına farklı bir bakış açısı getirebilirler
  • Hayal Gücü Gelişimi: 4 puan
  • Kültürel Gelişim: 5 puan
  • Nokta, Yazar: Peter H. Reynolds, Çizen: Peter H. Reynolds, Basım Tarihi: 2014, Sayfa Sayısı: 32 Sayfa, Yayınevi: Altın Kitaplar
  • Mış Gibi, Yazar: Peter H. Reynolds, Çizen: Peter H. Reynolds, Basım Tarihi: 2014, Sayfa Sayısı: 32 Sayfa, Yayınevi: Altın Kitaplar
  • Müze, Yazar: Susan Verde, Çizen: Peter H. Reynolds, Basım Tarihi: 2015, Sayfa Sayısı: 33 Sayfa, Yayınevi: Günışığı Kitaplığı

Kitap Eki Dergisi
Aynur Kolbay
Latest posts by Aynur Kolbay (see all)

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Aynur Kolbay

1981 İstanbul doğumlu. Mimar Sinan Üniversitesi Tarih bölümünden mezun olduktan sonra 1 yıllık Sinema-TV eğitimi aldı. Bugüne kadar pek çok farklı sivil toplum kuruluşunda toplumsal cinsiyet, bilim, çevre, sanat, spor gibi farklı alanlarda çocuklarla ve gençlerle eğitim projeleri yürüttü. Halen çocuklara yönelik hizmet veren bir vakıfta, çocuklarda okuma kültürü oluşturmayı hedefleyen bir proje kapsamında çalışmaya devam ediyor.

Read Previous

“Başkaldırıyorum Öyleyse Varız” Diyor Onur Behramoğlu

Read Next

“Söz Uçar Yazı Kalır”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *