Ödüllü çizgi roman Kırışıklıklar raflarda

Kırışıklıklar, çocukları tarafından bakımevlerine yollanan yaşlıların kimselerin anlatmaya cesaret edemediği yaşamlarına ayna tutuyor.

2008 Uluslararası Barcelona Çizgi Roman Festivali’nde “En İyi Çizgi Roman Ödülü”nü alan Kırışıklıklar, Desen Yayınları etiketiyle Türkiye’deki okurlarla buluştu. İspanyol illüstratör ve yazar Paco Roca, Kırışıklıklar ile yaşlıların dünyasına dair samimi bir hikâye anlatıyor.

TİMAŞ
TİMAŞ

İspanyol illüstratör ve yazar Paco Roca’nın imzasını taşıyan ve Goya Ödülleri başta olmak üzere pek çok ödüle değer görülen kitap, animasyon türünde beyazperdeye de uyarlandı. Kırışıklıklar, yaşlılık olgusuna içtenlikle eğilerek, yalnızlık, sadakat, hayaller, özlem ve çaresizlik gibi kavramları ele alan samimi bir hikâye anlatıyor.

20 yılı aşan banka müdürlüğü görevinin ardından Emilio, Alzheimer olduğu gerekçesiyle çocukları tarafından bir bakım evine gönderilir. Zihninin karanlık dehlizlerinde şimdiki zamanla geçmiş zaman arasında gelgitler yaşayan yaşlı adam, bir yandan yeni hayatına alışmaya, bir yandan da hastalığını kabullenmeye çalışır. Oda arkadaşı Miguel sayesinde gündelik yaşamı bir nebze olsun renklenir.

Paco Roca, günümüz gençlerinin ebeveynlerine karşı tahammülsüzlüğünü eleştirdiği Kırışıklıklar’da, çocukları tarafından bakımevlerine yollanan yaşlıların kimselerin anlatmaya cesaret edemediği yaşamlarına ayna tutuyor. Roman kahramanlarının hem  “tanıdık” hem de “bizden” hikâyeleri, okurları kâh güldürüyor kâh hüzünlendiriyor.

Kırışıklıklar’ın popüler kültüre etkisi

Kitap, 2011’de Ignacio Ferreras tarafından beyaz perdeye uyarlandı. Film, Anima Festivali’nden En İyi Uzun Metraj Fim Ödülü, Stuttgart Animasyon Film Festivali’nden En İyi Animasyon Film Ödülü, Annecy Uluslararası Animasyon Film Festivali’nden Özel Mansiyon Ödülü ve Goya’dan da En İyi Animasyon Film ve En İyi Uyarlama Senaryo ödülleri ile döndü.

KIRIŞIKLIKLAR (  )

  • Kırışıklıklar
  • Yazar: Paco Roca
  • Çeviri: Pınar Savaş
  • Baskı Yılı: Haziran 2018
  • Sayfa Sayısı: 104 Sayfa
  • Yayınevi: Desen Yayınları

 

Okuma önerisi!

Tütüncü Çırağı – Robert Seethaler

Gökçesu Özgül’ün incelemesi; “Ve fail bir kişiydi; Tütüncü Çırağı
yazının tamamını okumak için TIKLAYINIZ

Kısa sürede akıcı dili, duru ve sakin anlatımı ile okuyucuyu etkisi altına alabilen Tütüncü Çırağı dokunaklı ve kuvvetli hikayesi ile de zihinlerimizde yer etmeye aday.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Çağın dedikodusu; şiir siyasetin, siyaset şiirin nesi olur?

Read Next

Stranger Things dizisi çizgi roman oluyor

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram