KitapEki
    Okullardan bir ses yükseliyor: Sınıfta İsyan Var! • Kitap Eki
 
TUDEM
 
DESTEK

Okullardan bir ses yükseliyor: Sınıfta İsyan Var!

Steven B. Frank bu kitabında yalnızca eğitim sistemini eleştirmekle kalmıyor, ödevler ve çocukluğa farklı bir pencereden bakarak kahramanı Sam üzerinden yeni planlar ortaya koyuyor.

Altıncı sınıf öğrencilerinin hayatını istila eden bir şeyler var. İçlerinden biri bu istilayı durdurmak isterse neler olur? Ödevlerle çalınan çocukluğunu geri almak isteyen çocuklardan sadece biri olan Sam Warren içine girdiği bu büyük mücadeleyi kazanabilecek midir? Kendisi de bir öğretmen olan Steven B. Frank bu kitabında yalnızca eğitim sistemini eleştirmekle kalmıyor, ödevler ve çocukluğa farklı bir pencereden bakarak kahramanı Sam üzerinden yeni planlar ortaya koyuyor.

Ödevler, projeler, son teslim tarihleri ve sınavlar arasında kaybolan çocukluğunu uzanıp yakalamak istercesine ayaklanan 11 yaşındaki Sam kendisiyle birlikte yüz binlerce çocuğu daha harekete geçirir. Tatilde gezmek, eğlenmek, piyano çalmak, Seattle’a gitmek veya babalarıyla ağaç ev yapmak yerine koca bir ödev dağının altında ezilmek istemeyen öğrencilerin başlattığı bu isyan küçük Sam’in okuldan uzaklaştırılmasına yol açarken hiçbirisi milyonluk bir kitlenin ellerinde ”ÖDEV İSTEMİYORUZ!” pankartlarıyla Beyaz Saray’a yürüyeceğini düşünmemişti. Zaten sorun da buydu. Bu öğrenciler yıllardır ödevleri dışında hiçbir şey düşünmemişti.

 
KitapEki
Say Yayıncılık

Ödeve İhtiyaç Duymayan Bir Arzu Olarak Öğrenme Arzusu

Okulların bir çark dişlisi bile yerinden oynasa her şey yok olacak sanan istila düzeni her zamanki gibi sıradan bir matematik dersinde pek de sıradan olmayan bir çıkış yapan Sam Warren’ı uzaklaştırırken bu düzene hizmet eden tüm kuklaların kaçırdıkları tek bir şey vardı: Öğrenme okul dışında da devam eder.

Eğitim sisteminin eli kolu okul dışına çıkıp öğrencilerin evine, oyun parklarına kısacası özel yaşamına uzanmaya başladığından beri kitapta ne yazılırsa onu yapan bir çocuk olan Sam bu sefer kitabı kendisi yazacaktır. Hem de en baştan!

Bu mücadelede en yakın arkadaşı olacak kişi huysuz bir ihtiyar olan karşı komşuları emekli avukat Bay Kalman’dan başkası değildir. Tahta bir okul sırasından Yüksek Mahkeme’ye uzanan bu yolda Sam ve arkadaşları artık ”düşünmeyi” ve aslında hayattan ne istediklerini öğreneceklerdir.

Biliyorum uzun bir yol kat ettik.
Her geçen gün değişiyoruz.
Ama söyle bana, çocuklar nerede oynuyor

    • Sınıfta İsyan Var!

  • Yazar: Steven B. Frank
  • Türü: Çocuk
  • Baskı Yılı: 2018
  • Sayfa Sayısı: 304 Sayfa
  • Yayınevi: Nota Bene Yayınları

Ecem Güler

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Ecem Güler

1999, Üsküdar doğumlu. Boğaziçi Üniversitesi'nde Türk Dili ve Edebiyatı okuyor. Kısa hikaye ve roman okumayı sever. Mutlu olduğu işi yapmak için edebiyatın peşine düşmüştür.

Read Previous

Bir Kutucuğa Kaç Etkinlik Sığar?

Read Next

Vitrinde Yaşamak

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *