Okuma Listelerinde Mutlaka Yer Alması Gereken 2017’den Kalan 10 kitap

Yeni bir yıla başlıyoruz. 2017 kitap dünyası açısından oldukça hareketli bir yıl oldu. İlk romanlar, ilk öyküler ve deneyimli yazarlar kitapseverlerle buluştu. Birbirinden nitelikli kitaplar raflardaki yerini aldı.

Kitap Eki olarak hazırladığımız 10 kitaplık listemiz bize göre başlı başına bir okuma listesi. Bu listede yer alan kitapları okuma listenize mutlaka dahil etmelisiniz.

1. Temiz Kâğıdı, Mustafa Çevikdoğan

Can Yayınları

Gün Çağ Aydın’ın Mustafa Çevikdoğan’la gerçekleştirdiği söyleşi için TIKLAYINIZ

Çevikdoğan ezberleri bozan öykülerle okurun karşısına çıkıyor. Çok şey yaparmış gibi gözüküp aslında hiçbir şey yapmayanları tersyüz ediyor. Can Yayınları etiketiyle yayımlanan kitap, toplumcu bir bakış açısına sahip. Bizden birinin, bizden birilerini yazdığı bir kitap olmuş.

2. Aslında… – Ercan Kesal

İletişim Yayınları

Aziz Hatman’ın incelemesi için TIKLAYINIZ

Dünyada kaç sanatçının röportajlardan oluşan bir kitabı derlenebilmiş ve basılabilmiştir? “Aslında…”, çok kısa bir zaman diliminde Ercan Kesal ile yapılmış bir dolu röportajdan oluşuyor. Doğuş Sarpkaya yapmış editörlüğünü… Aslında, –Aslında kitabın da adı bu arada!– en çok bir sanatçının doğuşunun öyküsü ve bize birikim olmadan olmayacağını söylüyor; çok çalışmak gerektiğini gösteriyor.

3. Tütüncü Çırağı – Robert Seethaler

Jaguar Kitap

Yarattığı atmosfer ve hüzünlü hikayesi ile yüreğimizi burkan roman, yine de umudumuzu diri tutmamız için elini uzatıyor; “Kalırsa geriye bir tek göl kalır. Dağlar ve bulutlar, gölün içinde uçlarında gamalı haç bayrakları sallanan birkaç direkten daha uzun yaşayacaklardır, buna inanabilirsin” çünkü gökyüzü ile başlar ve gökyüzü ile sona erer.

4. Yedi Taş – Venus Khoury-Ghata

Can Yayınları

Doğu ve batı arasındaki uçurumu, şeriat ile cumhuriyeti en çok kadınlar üzerinden işliyor yazar. Ortadoğu’ya ait birikiminin azımsanamayacak düzeyde olduğunu belirtmek gerekir. Gündelik hayata dair temel kurgunun temsil gücü, köylülerin tepkilerini ölçme ve nitelemedeki başarısı, belirgin biçimde göze çarpmaktadır. Şilan Geçgel | İleri Kitap

5. Benim Adım Meleklerin Hizasına Yazılıdır – Hüseyin Kıran

Sel Yayıncılık

Ruhi Bey insan olduğu için kendini eleştirirken bizi, medeniyeti, yaşadığı yeri de sorgular. Artık hepimizle bir hesabı vardır nerdeyse. İsyan çağrısına akıl hastanesinde kalan diğerlerini de katmaya çalışır. Öyle ya, fikir “hayatın bizzat kendinden yapıldığı” lakin “unutulmuş bir elementtir”. Kendini anlatmak için tebliğler yayınlar, artık yeni bir uygarlık kurmak zorundadır.

6. Süperben – Algan Sezgintüredi

April Yayıncılık

Algan Sezgintüredi’nin “Süperben” adlı romanı, yazarın polisiye romanlarının dışına çıkarak okuru fantastik bir maceraya davet ediyor. İçinde bulunduğumuz buhranlar, dünyanın kötü gidişatı, yaşadığımız zamana karşı içimizde barındırdığımız tüm sorgulamalarla iç içe geçen kitap, iyi kurgusunun yanında oldukça zengin bir felsefeyi de barındırıyor.

7. Ekim – China Mieville

Ayrıntı Yayınları

Kitabı okumaya başladığınızda uzun bir çalışmanın ürünü olduğunu hemen fark edecek ve tüm devrim sürecinin bir günlük gibi tutulduğu, 1917 öncesinin de yine uzun bir anlatıyla detaylandırıldığı, elinizde harita ve takvimle sarsıldığınız, devrimin o yakıcı, vurucu hatta mizahi ögeler içeren günlerinin heyecanını duyacaksınız. Bu bir roman değil, kronolojik bir tarih okuması gibi nesnel bir yaklaşımı da yok, bir edebiyatçı olmanın ustalığıyla devrim günlerini hikayeleştirmiş Miéville.

8. Gecenin Gecesi – Hasan Ali Toptaş

Everest Yayınları

Öykülerde rastladığımız benzersiz betimlemeleri, çocukluğundan tutup bugüne çekerek getirdiği rengarenk bir uçurtma gibi Toptaş’ın. Bir yandan da edebiyatın sağaltıcı etkisiyle umutsuzlara umut oluyor. Kendinizi, peşinizi hiç bırakmayan bir büyünün içinde buluyorsunuz. Renkler onun yazdıklarıyla tekrar canlanıyor, gecenin masalları olup yanı başımıza geliyor.

9. Uyku Sersemi – Hakan Bıçakcı

İletişim Yayınları

İlk kitabı Romantik Korku (2002) ile edebiyat dünyasına giriş yapan Hakan Bıçakçı İletişim Yayınları’ndan çıkan yeni romanı Uyku Sersemi ile kaybolmakta olan bir şehrin rehberliğini yapıyor.

10. Hikaye Avcısı – Eduardo Galeano

Sel Yayıncılık

“Hikaye Avcısı” yazarın küçük hikayelerinin bir araya gelmesiyle ortaya çıkıyor. Bir parçası kurgu diğer parçası gerçek, sessiz sözcüklerle dolu bir yoldur bu.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Rüya Masalın İçinde

Read Next

Ve fail bir kişiydi; Tütüncü Çırağı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram