Okuma zevkinize uygun bir kitap bulabileceğiniz en yenilerden 15 öneri

Yeni çıkan kitaplardan hazırladığımız 15 kitaplık seçkimizde kendi zevkinize uygun bir kitap mutlaka bulacaksınız.

Hangi kitabı alacağınıza karar vermeden önce Kitap Eki listelerine mutlaka göz atın. Keyifli okumalar.

1. Köpekbalıklarının Kayıp Şarkıları – Raşel Meseri

DeliDolu Yayınları

Raşel Meseri’den, bilimle felsefe, hayvanlar dünyasıyla insanlar âlemi, çocuklarla yetişkinler arasında mekik dokuyan, politikayla büyüme sanatını iç içe geçiren çarpıcı bir roman! Köpekbalıklarının Kayıp Şarkıları, dünyanın ve belki de kendi hayatının kurtuluşunu arayan genç bir kadının, her şeyini feda ederek atıldığı gerçeküstü bir yol serüvenini konu ediniyor.

2. Dolce Vegan-Kolay, Geleneksel ve Sağlıklı Vegan Tatlılar – Virginia Elena Patrone

Kolektif Kitap

Virginia Elena Patrone beden sağlığıyla toplum sağlığı arasındaki ilişkiden hareket ederek okurları hem kendi malzemelerinin üreticileri olmaya hem de “iyi tüketimin politikasına” katılmaya davet ediyor. Bunu yaparken malzemelerimizi evde nasıl üretebileceğimize, besinlerin bedenimize faydalarına, tüketiciler olarak tercihlerimizin önemine odaklanıyor.

3. Gemi Mezarlığı – Mehmet Ünver

Yitik Ülke Yayınları

Gemi Mezarlığı: Uzak diyarlardan kopup, bir kurtuluş vahası arayan ağır yaralı iki ruhun olağanüstü öyküsü.

4. Mutlu Günlerimiz – Gong Ji-Young

Mona Kitap

Zengin, güzel ve akıllı Yu-Jung, hastane yatağında tedavi olmaktadır.  Karanlık arka sokaklardan gelip içinde ışık saçan bir pencereye rastlayan, ama bir türlü o pencerenin içinden geçemeyen bir gezgin olduğumu düşünüyorum, diyen genç kadın, üçüncü kez intihara teşebbüs etmiştir. Yaşamını büyük bir depresyonun pençesinde, adeta un ufak etmektedir.

5. İçimdeki Gölge – Buket Tahmaz Savaş

Altın Kitaplar

Zekâsı cehennemi olan, içindeki gölgenin oyununa tutunmuş bir genç… Pişmanlıklarla sarıp sarmalanmış, ama kendilerini yanlış seçimlerinin ıstıraplarına terk etmeyen anne ve baba… Bir mekân olmaktan çıkıp hayatın tüm inceliklerine ayna tutan bir “kütüphane”… Buket Tahmaz Savaş, İçimdeki Gölge’de, kimisi için tımarhaneye kimisi için hapishaneye kimisi içinse bir insanı yeniden yaratacak bir doğumhaneye benzeyen –görünürde sıradan– bir kütüphaneden soruyor sorularını; bizi gerçekleri görmeye çağırıyor..

6. Artemis – Andy Weir

İthaki Yayınları

Artemis… Ay’daki tek şehir. Eğer çok zengin değilsen ya da bir turist olarak ziyaret etmiyorsan Ay ve Artemis, tabiri caizse “zalim bir sevgilidir”. Haliyle hayatta kalmak için ufak tefek kaçakçılıklar yapmak pek de beklenmedik bir şey değil. Özellikle de çok borcun varsa ve alın terin bu borçları kapamaya yetmiyorsa.

7. Karanlık Madde – Blake Crouch

Doğan Kitap

Okurken şaşırtan; yaptığımız seçimlere, tercih edilmemiş yollara ve hayalini kurduğumuz yaşamı elde etmek için ne kadar ileri gidebileceğimize dair bir roman.

8. Kurtulan Kızlar – Riley Sager

Yabancı Yayınları

Yarı gerilim yarı korku hikâyesi olan Kurtulan Kızlar, 13. Cuma, Cadılar Bayramı ve Genç Bekâr Kadın Aranıyor filmlerine ithafta bulunuyor fakat aynı zamanda hepsinden bağımsız, sofistike bir roman.

9. Hayalini Arayan Kadın – Mirza Tazegül

Libros Kitap

Hayalini Arayan Kadın, bir arayışın ve mücadelenin romanıdır… Bir kadının önce kötülükle, sonra kendisiyle savaşımı… koyu bir karanlıktan çıkıp dünyaya uyanışı…

10. Yağsın Yağmur – Paul Bowles

Can Yayınları

Paul Bowles Yükseklerde ve Esirgeyen Gökyüzü adlı yapıtlarında olduğu gibi, bu romanında da zengin, gelişmiş bir Batı ülkesi vatandaşının hiçbir özelliğine aşina olmadığı yabancı bir ülkeye yaptığı geziyi ve deneyimlerini işliyor.

11. Olağanüstü Bir Gece – Stefan Zweig

Bilgi Yayınevi

Elit tabakaya ait varlıklı, genç bir adam olaylara ve kişilere karşı gittikçe duyarsızlaştığını hissetmeye başlar. Çıktığı rutin pazar gezintilerinden birinde kendini sıkça izleyici olarak katıldığı at yarışlarında bulur. Fakat bu kez olağanın dışında bir güne başladığının farkında değildir. Neşelenmek adına kendi içinde türlü oyunlara başvuran adam, günün devamında istemeden bir suç işler. Bu durumun yarattığı heyecan onu aynı günün devamında geçmişte küçümsediği tecrübeler edinmeye sürükler. Olağanüstü bu gece ona ruhani bir aydınlanma yaşatacaktır.

12. Artık Bir Kitabım Var – Meredith Schorr

Hep Kitap

Meredith Schorr Şimdi Moda Pastel’deki eğlence ve romantizme Artık Bir Kitabım Var’da da bir an olsun ara vermiyor, bize de Kim’in heyecanına ortak olmak kalıyor!

13. Çuvallama Sanatı – Faruk Öndağ

Timaş Yayınları

Dr. Faruk Öndağ, yıllardır sahada edindiği tecrübe ile hata yapma hakkımızın hep saklı olduğunu söylüyor bizlere. Çünkü çuvallamak, hayatta başarıyı yakalamak ve hedeflerimize ulaşmakta bize epey yardımcı olacaktır. Yeter ki biz yürüdüğümüz yoldan en küçük bir yanlışta vazgeçmeyelim.

 14. Gözyaşlarım İftiharla Sunar – Murat Tavlı

Destek Yayınları

Zaafın varsa cellatına, kurbanlığın hakkını verir insan. Belki bizi de özleyen biri vardır bir yerlerde. Tek sorun henüz tanışmamış olmamızdır. Artık kimse benden bir fedakârlık daha beklemesin, ne bıraktılar ki benden geriye? Elimden gelen tek şey bu satırlar. Vicdanın nasıl rahat bilmem ama gözyaşlarım iftiharla sunar…

15. Sanatın Gerçeklikle Estetik İlişkileri – Çernişevski

Kor Kitap

Etkinlik gösterdiği bütün alanlarda devrimci ve yenilikçi olan Çernişevski, bilimi devrimci mücadeleden ayırmadı. Hazırladığı tez (Sanatın Gerçeklikle İlişkileri- 1855), felsefe ve estetikte materyalizmi, sanatta gerçekçiliği yüreklice savunan bir tezdi. İnsanın politik ve sosyal baskıdan kurtuluşu için mücadeleye çağrı, sanatın toplumsal öneminin materyalist temelde tanımlanması, gerçekçi yöntemin tanıtlanması tezin içeriğini oluşturan ögelerdir.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Çocuklar için en yenilerden dikkat çeken 3 kitap

Read Next

1980’lerin Nijeryası’nda bir hikaye: Benimle Kal

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram