Okumaya Başladığınızda Elinizden Bırakmak İstemeyeceğiniz 13 Kalın Kitap

Birbirinden sürükleyici kitapları aynı listede buluşturduk. Kalınlıkları kesinlikle gözünüzü korkutmasın. Dönüp tekrar okumak isteyeceğinizden eminiz.

Kalın kitaplar gözünüzü korkutuyor olabilir. Zaman darlığından şikayet edip ince kitapları okumaya yöneliyor olabilirsiniz. Ama sadece ince kitaplara yönelen biriyseniz emin olun ki çok şey kaybediyorsunuz.

Kitap Eki olarak incelediğimiz kitapların içinde bir solukta bitirmek isteyeceğiniz kitapları takipçilerimiz için listeledik.

Birbirinden sürükleyici kitapları aynı listede buluşturduk. Kalınlıkları kesinlikle gözünüzü korkutmasın. Dönüp tekrar okumak isteyeceğinizden eminiz.

O zaman şimdiden iyi okumalar…

1. Anthony Ryan – Kuzgunun Gölgesi

Kuzgunun Gölgesi serisi, fantastik edebiyatın iyi örneklerinden biri olma yolunda ilerliyor. Ryan’ın savaş karşıtlığı, insan doğasına dair gerici tezlere karşı durma kararlılığı ve gerçek çelişkileri işleme arzusu derdi olan sıkı bir yazarla karşı karşıya olduğumuzu müjdeliyor. Karanlık ile içimizdeki şarkının, savaş ile barışın, ihanetler ile özverinin iç içe geçtiği anlatımıyla Anthony Ryan takip edilmeyi hak eden bir yazar olmayı başarıyor.

664 Sayfa

648 Sayfa


Doğuş Sarpkaya’nın incelemesi için TIKLAYINIZ

 

2. Francesca Haig – Ateş Vaazı

“Ateş Vaazı” akıcı bir üslupla yazılmış bir gençlik romanı. Gençlere Cass’ın “Yalnızca bir dünya var,” sözünü düşündürtecek bir kitap. İnsanlara dar gelecek elbiseler biçen, toplumu her zaman kendi meşrebince şekillendirebileceğini zanneden otoriter baskıları mercek altına alan bir kitap. Tahrip etmek tamir etmekten kolaydır. Halbuki insanın yapacağı en güzel eylem; güzelliği, iyiliği görünür kılmaktır. ‘Öteki’ diyerek yaftalayıp değersizleştirmek için uğraştığımız insanların da tıpkı bizler gibi hayalleri, umutları, sıkıntıları veya hayal kırıklıkları olduğunu görebilmektir mühim olan.

444 Sayfa

Öznur Özkaya’nın incelemesi için TIKLAYINIZ

 

3. John Wyndham – Krizalitler

“Büyük Gazap” nükleer felaketlere, doğanın kimyasal yollarla tahrip edilmesine, nükleer savaşlara gönderme yapar nitelikte. Kimi diyaloglarda “kadim halkın” kendi kaderini bu şekilde belirlemesini ve “yozlaşmasını” konu alan göndermeler son derece kritik öneme sahip. Romanda adı geçen “kadim halk” dünyanın sonunu getiren halk olarak resmediliyor. Waknak Bölgesi’nde yaşayanlar ise kadim halkın bağnaz devamcıları niteliğinde. Dünyanın sonunu getiren toplumsal gerileme ve yönetsel sorunların bu denli dinci bağnazlıkla devam ettirilmesi romanda eleştirel olarak ele alınmış. Kendinden farklı olanı dışlayan mükemmeliyetçiliğe dair yöneltilen eleştiri kitabın yapı taşlarını oluşturuyor.

246 Sayfa

Gün Çağ Aydın’ın incelemesi için TIKLAYINIZ

 

4. Alberto Manguel – Okumalar Okuması

Bir yazar olmaktansa iyi bir okur olma tercihini belirten yazar, “yazmadan yaşayabileceğini ancak okumadan duramayacağını” söyler. İşte “Okumalar Okuması”nda da, bir yandan kişisel okuma serüvenini anlatırken, bir yandan da okumanın sadece iki kapak arasındaki sayfalarda kalmadığını, dünyayı okuma telaşında da olduğunu gösterir bize. Dahası sürekli okuma üzerine düşünerek ve bu konuda kalem oynatarak bir okuma şöleni sunar adeta.

363 Sayfa

Leyla Öztürk’ün incelemesi için TIKLAYINIZ

 

5. Petros Markaris – Batık Krediler

Batık Krediler’i yaz aylarında okunması tercih edilen çerez kitaplardan ayıran özelliği polisiye klişelerini kullanmasına rağmen, polisiye sınırlarını aşabilme becerisinde saklı. Kitabı okurken katil kim sorusuna odaklanmak yerine cinayetlerin sebebine yoğunlaştığınızı hissediyorsunuz. Petros Markaris’i güçlü bir yazar yapan şey bu sanırım.

358 Sayfa

Doğuş Sarpkaya’nın incelemesi için TIKLAYINIZ

 

6. Hikmet Hükümenoğlu – Körburun

Hükümenoğlu, geçmişle hesaplaşmasını 12 Mart ve 12 Eylül darbesi üzerinden sürdürüyor fakat kendini merkezî temayla sınırlandırmıyor. Gündelik hayatın akışı ve popüler kültür de Körburun’un konuları arasında. Hükümenoğlu, kanlı canlı ve yazarından özerkliklerini kazanmış karakterler yaratmayı başardığı için, onların gündelik hayat içerisindeki yaşantılarını da betimleyebilmiş. Böyle olunca kitap gündelik hayatın tarihine de dokunabiliyor. Aynı zamanda klişelerden korkmayan bir yazarı var Körburun’un. Gerçeği tüm çıplaklığıyla gören delisi, darbe sonrası yenik kahramanlarıyla daha önceki roman geleneğine yaslandığını hissediyorsunuz. Ama tüm bu klişeler ve daha fazlası, rahatsız edici değil. Daha çok romanın bir rengi, bileşeni olarak metni zenginleştiriyor.

592 Sayfa

Doğuş Sarpkaya’nın incelemesi için TIKLAYINIZ

 

7. Gencoy Sümer – Feneryolu Cinayetleri

Polisiyede okuru şaşırtmak ve şüpheye düşürmek caiz, onu kandırmak haramdır bilindiği gibi. Her anlatılanla ve her bir bölümle birlikte soru işaretleriniz artıyor, kimini yanıtlayacak duruma geldiğinizde bir sonraki bölümde Kerim Ülkü ya da Faruk Arman yanıtınızı verip yeni sorular doluşturuyor kafanıza. Velhasıl romanın sonuna kadar hiçbir şeyden emin olamıyorsunuz.

316 Sayfa

Güzella Bayındır’ın incelemesi için TIKLAYINIZ

 

8. Nick Hornby – Komik Kız

Televizyon ve şov dünyasını anlatan Komik Kız, hafif, rahat okunan bir kitap. O dönemin İngiltere’sindeki hayata eleştirel bir bakış atmayı da ihmal etmemiş. Bu sıcak yaz günlerinde tatil yerlerinde ya da evinizde otururken rahat, eğlenceli ama içi boş olmayan bir kitap okumak isterseniz Nick Hornby’nin bu ve diğer kitaplarına başvurabilirsiniz.

395 Sayfa

Perge Dündar’ın incelemesi için TIKLAYINIZ

 

9. Aleksandr Herzen – Suçlu Kim?

Herzen’in tarafsız kalmak gibi bir iddiasının bulunmadığı ortada. Roman kahramanlarından bazılarına zaman zaman öfkeli bir alaycılığa varacak biçimde eleştirel yaklaşıyor. Özellikle de sınıfsal ve kültürel değerlerinden uzaklaşanlara, yani yozlaşanlara hiç de iyi gözle bakmadığı açıkça belli oluyor. Eşitlikten, özgürlükten, emekten yana tavırları net.

Biz de en çok bu nedenle seviyoruz Herzen’i ve Suçlu Kim’i. Taraflı, derinlikli ve her dönem güncel bir kitap. Bir meselesi olan ne güzel bir kitap.

304 Sayfa

Zafer Köse’nin incelemesi için TIKLAYINIZ

 

10. Mary Shelley – Frankenstein

Kitap boyunca gerçek canavarın kim olduğunu düşünüyor insan. Önyargılar sebebiyle kovalanıp şiddet gören masum bir canlının sadece babasından intikam alan bir canavara dönüşmesi gerçekte kimin suçu? Viktor’ın öldürmek üzere peşine düştüğü yaratığın defalarca kere Viktor’u hayatta tutmak için uğraşması, aslında yalnızlığını paylaşmak istediği babasını yanında tutma arzusu değil mi?

309 Sayfa

Zümrüt Bıyıklıoğlu’nun incelemesi için TIKLAYINIZ

 

11. Jose Saramago – Körlük

Bazı kitaplar hoş vakit geçirmek için okunur. Bazıları ise aklımıza ve ruhumuza yazılır, hayata bakışımızı değiştirir, unutulmaz. İşte Körlük böyle unutulmaz bir roman. Belki okurken biraz ruhunuz sıkışacak, canınız yanacak ama kesinlikle okunmaya değer.

Bir bıçak gibi batarak etinize. Nefes nefese…

360 Sayfa

Pınar K. Üretmen’in incelemesi için TIKLAYINIZ

 

12. B. Güney Ulutaş – Kopuklar

Romanın en temel özelliği içinde bir romanın daha olması. “Dün” ile bugünü birbirine bağlayan roman ustalıkla kaleme alınmış. Barışçıl eylemleriyle tüm hayatı yeniden inşa etmek isteyen gençlerin bu hikayesini okurken, Türkiye’nin 2013 Haziran’ında isyan eden gençlerini gözünüzün önüne getireceksiniz. İncelikli bir kapitalizm eleştirisinin yer aldığı bu roman sizi her anıyla etkisi altında bırakacak.

367 Sayfa

Gün Çağ Aydın’ın incelemesi için TIKLAYINIZ

 

13. Maksim Gorki – Ana

ANA’ya bu denli etkileyici kimliğini kazandıran şey toplumsal gerçeklikleri tüm çıplaklığı ile anlatıyor olması. Hayalperest, okuyucuya zevk verme gibi bir derdi olmadığı çok ortada. Hani Kafka diyor ya: ‘’Okuyucu kendisini ısıran kitaplar okumalı‘’. ANA ısırdığı yeri kopartıyor…

Dünya Klasikleri arasından Rus Edebiyatı’nı vazgeçilmez kılan eserlerden bir tanesi. Hayatta durduğu yeri yoklamak isteyenler için kusursuz bir eser.

400 Sayfa

Aydoğan Melih Horasan’ın incelemesi için TIKLAYINIZ

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Baştankara, Hayal ve Gerçeği Buluşturan Öykülerin Toplamıdır

Read Next

Sipariş Üzerine Şiir Yazıp Satan Bir Garip Şair

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *