Olağanüstü Bir Gece’den manifesto niteliğinde 10 alıntı

Olağanüstü Bir Gece‘yi okurken ise birçok insan kendisi anlatılıyormuş gibi hissediyor. Betimlemeler olağanüstü…

İnsanlar bir kitabı okuduğunda kendilerinden bir şeyler buluyorsa daha fazla keyif aldığı tartışılmaz bir gerçek olsa gerek. Zweig, tüm yapıtlarında kitapseverleri etkileme konusunda oldukça başarılı bir yazar. Hepimizin bu kitaplardan aldığı tat Zweig’i zirveye taşıyor.

Olağanüstü Bir Gece‘yi okurken ise birçok insan kendisi anlatılıyormuş gibi hissediyor. Betimlemeler olağanüstü… Tüm cümlelerin altını çizsek hayat manifestomuzu çıkarırız. Sizler için Stefan Zweig’in kaleme aldığı Olağanüstü Bir Gece‘den 10 alıntıyı derledik.

1. “Bir kez kendini bulmuş olan kişinin bu yeryüzünde yitirecek bir şeyi yoktur artık. Ve bir kez kendi içindeki insanı anlamış olan bütün insanları anlar.”

2. “Eğer nasıl biri olduğumu bilseydiniz, şu anda beni selamlarken yüzünüzde gördüğüm o tatlı, dostane gülümseme kim bilir nasıl donup kalırdı dudaklarınızın kıyısında!”

3. “Gülen, sohbet eden binlerce insanın içinde ben kendi içimdeki o kayıp insanı arıyordum.”

4. “Aslında yazmak, bir anlamda, zihnimi sürekli meşgul eden, içimde sancılı bir huzursuzluğa neden olan bir olayla sonunda hesaplaşmak, onun üzerine sünger çekmek, onu yerli yerine oturtmak, benden önde tutmak ve her açıdan kapatmak için giriştiğim bir çabaydı.”

5. “Fakat siz beni reddetmeden önce ben sizi zaten reddettim.”

6. “Kendi kendimi anlamaya başladığımdan beri diğer pek çok şeyi de anlıyorum: Açlıkla bir vitrini seyreden birinin bakışları beni kahreder, bir köpeğin neşeyle sıçrayışı büyüleyebilir.”

7. “Yıllardır yokluğunu hissettiğim şeyi şimdi ele geçirmiştim. Birisi beni arıyordu, sorar gibi yüzüme bakıyordu. Dünyamda ilk kez birisi için hayattaydım.”

8. “Yaşadıklarım üzerine hiçbir dostumla konuşmadım. Çünkü iç dünyamın nasıl ölmüş olduğunu onlar hiç bilmemişti. Şimdi nasıl canlandığımı da bilmeyecekler.”

9. “İnsanların geçmişte kalan her şeyin hep bir hata ve ileriye bir hazırlıktan ibaret olduğunu sanmaları genel bir delilik hali herhalde…”

10. “…Çünkü tek bir sözcüğün bile ne kadar çok anlama gelebileceğini, nasıl zıt yönlere çekilebileceğini fark edince korkuyorum.”

  • Olağanüstü Bir Gece
  • Yazar: Stefan Zweig
  • Çeviri: İlknur İgan
  • Türü: Roman
  • Baskı Yılı: 2017
  • Sayfa Sayısı: 68 Sayfa
  • Yayınevi: İş Bankası Kültür yayınları

 

Okuma önerisi!

Olağanüstü Bir Gece – Stefan Zweig

Feride Cihan Göktan’ın incelemesi; “Ve fail bir kişiydi; Tütüncü Çırağı
yazının tamamını okumak için TIKLAYINIZ

Hayatı bir camın arkasında oturarak bir yağmuru seyretmekten öte bir şey olduğunu, camın arkasından çıkıp yağmur altında kalmadan onu hissedemeyeceğinizi anlatıyor roman bize.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Suna Kıraç Öykü Yarışması’nda dereceye giren gençlerin ödüllü öyküleri dijital ortamda

Read Next

Görmezden geldiğimiz kötülükleri görünür kılan Saramago

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *