KitapEki
    Öldürülen Gazetecinin Hayatı Çocuk Kitabı Oldu: ‘Korkusuz’ • Kitap Eki
 
TUDEM
 
DESTEK

Öldürülen Gazetecinin Hayatı Çocuk Kitabı Oldu: ‘Korkusuz’

2017’de öldürülen Maltalı araştırmacı gazeteci Daphne Caruana Galizia’nın hayatı, çocuklar için bir kitaba ilham verdi.

Galizia’nın tasarımcı arkadaşı Gattaldo tarafından yazılan ve resmedilen “Fearless: The Story of Daphne Caruana Galizia” (Korkusuz: Daphne Caruana Galizia’nın Hikâyesi), Maltalı gazetecinin Ekim 2017’de bombalı araç saldırısında öldürülmesinin üçüncü yılında İngiliz yayıncı Otter-Barry Book tarafından okura sunuluyor.

Bianet’in  Guardian‘dan aktardığı habere göre, altı yaş ve üstü çocukları için yazılan kitapta, Caruana Galizia’nın hayatını sonlandıran şiddetin hiçbirini içermiyor. Gazetecinin çocukluğuyla başlayan kitap, yolsuzluğa karşı verdiği savaşları ve öldükten sonra davasını üstlenenleri anlatıyor.

 
KitapEki
Say Yayıncılık

‘Çocuklar her şeyin farkındadırlar’

Galizia’nın güçlü bir miras bıraktığını söyleyen Gattaldo, hikâyeyi çocuklar için nasıl yazdığıyla ilgili şunları söyledi:

“Daphne öldüğü akşam ben ve kız kardeşim yemekte bunun hakkında konuşuyorduk, çocukların nasıl olduğunu bilirsiniz, dinlediklerini düşünmezsiniz ama her şeyin farkındadırlar. Yeğenim bana arkadaşımın kim olduğunu sordu. Bu arkadaşlığın benim için ne anlama geldiğini ve Daphne’nin çalışmalarının Maltalılar için ne anlama geldiğini açıklamaya çalıştım. Yeğenimle yaptığım konuşma anlatımı basitleştirmeme yardımcı oldu.”

Gattaldo, kitabın umut ve cesaret vermeyi amaçladığını söylüyor.

https://fearlessdaphne.com/ sitesine verdiği röportajda Gattaldo, “Araştırmacı bir gazetecinin hayat hikâyesinin neden çocukların ilgisini çekeceğini düşünüyorsunuz?” sorusuna ise şöyle yanıt veriyor:

‘Araştırma ve keşif çocukların hayal gücünü yakalar’

“Araştırmacılarla ilgili kitaplar, oğlanlar ve kızlar arasında çok popülerdir. Araştırma ve keşif çocukların hayal gücünü yakalar çünkü yaşadığımız dünyayı keşfetme yolları budur.

“Gazeteciler, özgürlüğümüzü korudukları için en önemli araştırmacılardır. Kendimizi seçme özgürlüğümüz olan kişiler olarak görüyoruz. Özgürlüğümüz seçime bağlıdır ama bilgisiz seçim ne işe yarar?

“Örneğin, her birinin ne içerdiğini bilmeden iki özdeş çanta arasında seçim yapmanız istenirse, bu gerçekten bir seçim değildir. Gazetecilerin işi bize bu çantaların içinde ne olduğunu söylemektir. Politikacılardan hesap soran, onlara zor sorular soran ve görünmeyenleri araştıran onlardır.”

Köşe yazılarını ismiyle ilk imzalayanlardan biriydi

Caruana Galizia sadece Malta’nın önde gelen kadın gazetecilerinden biri değil, aynı zamanda gazetelerin isimsiz olarak kanaat yazıları yayımlamak zorunda kaldığı küçük bir ülkede, köşe yazılarını ismiyle ilk imzalayanlardan biriydi.

16 Ekim 2017’de Malta’da Bidnija kentinde, evinin önünde bomba yüklü araç saldırısında hayatını kaybetmişti. Öldürüldüğünde 53 yaşında olan gazeteci, Malta Independent‘ta köşe yazarlığı yapıyordu. Daha önce The Times gazetesinde köşe yazarlığı yapan Caruana Galizia, Malta hükümetine muhalif seslerdendi. Yolsuzluk iddialarıyla ilgili haberlerinin ardından Caruana Galizia’nın banka hesapları dondurulmuştu.

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Haber Merkezi

Read Previous

Cem Özay’ın Yönettiği Af Filminden Fragman Yayınlandı

Read Next

Ezop Masalları’na ”SEN de OKU” Dokunuşu

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *