Olmaz denileni olduran güçlü kadınların sesi: Ben İstersem

Kendi hikayesini anlatan veya sesini duyurmaya çalışan, başka hikayelere ses olmaya çalışan dokuz kadın dokuz ilham verici öyküyle Ben İstersem’de buluşuyor.

Gücünü cesaretten alıp işine aşkla sarılan, kadının adı yokken adını altın harflerle yazdıran güçlü kızlardan güçlü yarınlar için ilham veren öyküler: Ben İstersem…

Hiç hayal kurdunuz mu? Hiç o hayali gerçekleştirmek için tüm gücünüzle çabaladınız mı? Peki o meşhur ”yapamazsın, beceremezsin” sözleriyle nasıl başa çıktınız? Yoksa siz o sözlere takılıp düşenlerden, hayallerinden vazgeçenlerden misiniz? O zaman şimdilerde birbirinden güçlü kadınlar haline gelen kahramanlarımızın küçük birer kız çocuğu olduğu zamanlara, verdikleri mücadelelere doğru bir zaman tüneli olan bu kitabın sayfalarını aralayalım.

Bir çatlaktan sızan ve görkemli birer ağaca dönen kadınlar

Tarihin ilk çağlarından beri kadınlara biçilen roller, kız çocuklarının maruz kaldığı baskı ve şiddet tarihsel referanslar kullanılmadan, teorik anlatıma yer verilmeden, çocuklara rahatça hitap edebilecek akıcı ve yalın bir dille okuyucunun karşısına çıkıyor.

Kendi hikayesini anlatan veya sesini duyurmaya çalışan başka hikayelere ses olmaya çalışan dokuz kadın dokuz ilham verici öyküyle bu derlemede buluşuyor.

Canan Tan, Deniz Erbulak, Feyza Hepçilingirler, Gülten Dayıoğlu, İpek Ongun, Karin Karakaşlı, Nermin Bezmen, Şebnem İşigüzel ve Şermin Yaşar’ın kaleminden çıkan bu kitap okurunu Nobel ödüllü bir bilim kadını, evrenin sırlarını keşfeden bir astronot, adını tarihe yazdıran bir sporcu, melodileriyle kalplere dokunan bir yazar, dünyayı karış karış dolaşan bir gezgin olmaya, aslında ”ne isterse” onu olmaya çağırıyor.

Başarmanın yarısı başlamak değil istemek

Kız gibi yapmanın iyisini yapmak olduğunu, ne isterse onu yapan ve herkesi kendine hayran bırakan kahramanların gözünden başka kahramanlar yetiştirmek için anlatılıyor. Yapılmaz deneni yapılır kılan, olmaz deneni en güzel şekilde olduran bu kız çocuklarının azmi sayfalarının arasına gizlenmiş, kendisini okuyacak güçlü kızları bekliyor.

  • Ben İstersem
  • Yazarlar: Canan Tan, Deniz Erbulak, Feyza Hepçilingirler, Gülten Dayıoğlu, İpek Ongun, Karin Karakaşlı, Nermin Bezmen, Şebnem İşigüzel, Şermin Yaşar
  • Türü: 12+ Çocuk – Öykü
  • Baskı Yılı: Ekim 2018
  • Sayfa sayısı: 200 Sayfa
  • Yayınevi: Doğan Egmont
Ecem Güler
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Başkalarının gökkuşaklarını toplamak: Perdeler

Read Next

Göç Yolları

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *