Önyargılarla mücadele etmek için: Homofobi Sözlüğü

Homofobi Sözlüğü, homofobi olgusunun daha sağlıklı anlaşılması ve bu olguya karşı uygulanacak yöntemlerin geliştirilmesi için detaylı ve derin bir tarihsel kavrayış kazandırıyor.

Homofobik söylem ve eylemleri, ileri sürülen teorileri ve açıklamaları, homofobik gerilimlerin yaşandığı kurumlar ile sosyal ve coğrafi alanları ele alan Homofobi Sözlüğü, bu tutumun kökenlerini ve günümüzdeki gerçekliğini dinden sinemaya, siyasetten gündelik hayata birçok alanda irdeleyip ifşa ediyor.

TİMAŞ
TİMAŞ

Bu kapsamlı çalışma homofobi olgusunun daha sağlıklı anlaşılması ve bu olguya karşı uygulanacak yöntemlerin geliştirilmesi için detaylı ve derin bir tarihsel kavrayış kazandırıyor. Eşcinsel pratiklerin doğal görüldüğü toplumlardan, bu pratiklerin şiddetli bir şekilde cezalandırılıp mahkûm edildiği ve hor görüldüğü toplumlara geçişin her merhalesini görünürkılarak homofobinin toplumsal kodlarda daima var olacağı mitini sistematik birbiçimde yıkıyor.

Ölümle yaşam, aşağılanmayla onur, kapatılma ve reddetme iletanınma arasında varlık mücadelesi veren LGBTİ+ bireylerin tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de süregelen siyasal karakterdeki özgürleşme mücadelesine katkı sağlayacak bu çalışma, aynı zamanda önyargılarla mücadele etmek için de son derece önemli bir başvuru kaynağı.

  • Homofobi Sözlüğü
  • Yazar: Louis-Georges Tin
  • Çeviri: Melis Tezkan, Okan Urun
  • Türü: Sözlük
  • Baskı Yılı: Haziran 2018
  • Sayfa Sayısı: 444 Sayfa
  • Yayınevi: Sel Yayıncılık

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Darbe mi yoksa düğün mü?

Read Next

Ahlat Ağacı’nda taşra mektubu tartışması

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram