Orhan Kemal Roman Armağanı’na Başvurular Başladı

2021 yılı 50. Orhan Kemal Roman Armağanı’na başvurular başladı. Başvurular 10 Ocak 2021’de son bulacak.

Orhan Kemal Roman Armağanı bu yıldan itibaren Orhan Kemal’in ailesi ve Everest Yayınları tarafından beraber düzenlenecek.

Yayınevleri tarafından 2020 yılında ilk kez yayınlanmış olan, Orhan Kemal Roman Armağanı yönetmeliğinin 4A maddesine uygun romanların başvurusu kabul edilecek.

Armağanı kazanacak eserde ve/veya önerilen yazarda aranacak nitelikler:

A) Çağdaş bir dil ve anlatım gücünün varlığı, toplumun, bireyin sorunlarını konu edinme yükümlülüğü, Orhan Kemal’in sanat ve dünya görüşüne karşıt ve ona aykırı olmamak koşuluyla her dalda genel roman anlayışının gerekli örgüsünün sağlanmış ve bu bilinçle yazılmış olması, yılın bu bakımlardan en iyi yapıtı olduğunun saptanması.

B) Katılımın yeterli olmaması, katılan eserlerin değerlendirmeye yeterli görülmemesi durumunda Seçici Kurul Üyeleri yazar ismi önerebilirler. Önerilen ismin (A) bendinde belirtilen şartlara uygunluğu ile toplumun edebiyat ve kültür alanına katkı sağlamış, birikimleriyle edebiyatımızı zenginleştirmiş, eserleriyle başarı sağlamış olması.

Sonuçlar 18 Mayıs’ta belli olacak

Başvuru için yayınevlerinin Orhan Kemal Roman Armağanı Sekreterliği’ne bir katılım yazısı ekinde, ilgili yazarlarının dokuz adet kitabını Orhan Kemal Kültür Merkezi’nin adresine göndermeleri gerekiyor.

Ödülün sahibi, 18 Mayıs 2021’de seçici kurulun toplantısında belirlenecek. Kazanan yazara ödülü 2 Haziran 2021’de Orhan Kemal’i anma gününde takdim edilecek.

Orhan Kemal Roman Armağanı Seçici Kurulu Nâzım K. Öğütçü, M. Nuri Gültekin, Çimen G. Erkol, Adnan Özyalçıner, Tahir Şilkan, Yıldız Ecevit ve Seray Şahiner’den oluşuyor.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Karlovy Vary Film Festivali’nin Özel Etkinliği Pandemi Nedeniyle İptal Edildi

Read Next

Walter Mosley’in Kurmacanın Unsurları Kitabı Raflarda

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *