“Orhan Pamuk, zeki bir yazar ancak büyük bir yazar değil”

Eserleri Türk okurla​ ​​da ​buluşan Modern Çin edebiyatının yaşayan en önemli iki yazarından biri kabul edilen Yu Hua, Türkiye’deki ilk röportajını Modern İpek Yolu dergisiyle gerçekleştirdi.

Kırmızı Kedi Yayınevi ve CRI-Çin Uluslarararası Radyosu’nun işbirliğiyle üç ayda bir yayımlanan derginin ikinci sayısı raflardaki yerini aldı.

“Bütün gün insanların ağzının içine bakmaktan” sıkıldığı için diş doktorluğundan ayrılarak 1983 yılında yazmaya başlayan Yu Hua, röportajda Çin edebiyatından Türk edebiyatına, siyasi ortam- edebiyat ilişkisinden sinema sanatına kadar pek çok konuya değindi.

​”ORHAN PAMUK ÇOK ZEKİ AMA BÜYÜK BİR YAZAR DEĞİL”

Emre Demir, Tang J​iankun ve Cenk Özkömür’ün yaptığı röportajda dikkat çeken açıklamalarda bulunan Yu Hua; “Türk edebiyatını takip ediyor musunuz? Okuduğunuz Türk yazarlar var mı?” sorusuna verdiği cevapta, Orhan Pamuk’u okuduğunu belirterek, “Orhan Pamuk, zeki bir yazar ancak büyük bir yazar değil”dedi.

Yu Hua, şu ifadeleri kullandı:

“Tanıdığım pek çok Türk’ün hiç hoşlanmadığını söylediği Orhan Pamuk’u okudum. Çok ilginçtir, tanıdığım birçok Türk ondan hoşlanmıyor. Edebiyatı çok seven Türk bir ​kadın arkadaşım vardı, ona Pamuk’u sevip sevmediğini sormuştum, onun yazdıklarını anlamadığını söylemişti. Pamuk’un romanlarını Almanca, İngilizce ve Türkçe yani üç dilde okumayı denemiş, yine de olmamış. Onun ne yazmak istediğini anlamamış.

Orhan Pamuk’un Çin’de en çok ilgi gören eseri ‘Benim Adım Kırmızı’ oldu. Ben şahsen bu romanı pek sevemedim, çünkü çok büyük bir sorunu var. Pamuk gibi başarılı bir roman yazarının bu kadar basit hatalar yapmaması gerekir. Belki de gerçekten yazmaya kabiliyeti yoktur. O romanda farklı karakterler var ve hikâye farklı karakterlerin gözünden anlatılıyor, ancak tek bir konuşma biçimi görülüyor ve o da hep Orhan Pamuk. Yazarlar böyle yapmaz. Özellikle iyi bir yazar bunu yapmaz.

Mesela, William Faulkner’in ‘Döşeğimde Ölürken‘ adlı romanında memleketine defnedilmeyi vasiyet eden Addie’nin tabutunun ailesi tarafından taşınması anlatılır. Burada sadece konuşmalar değil, olaylar karşısında verilen tepkiler de farklıdır. İşte bu büyük bir yazardır. Orhan Pamuk, zeki bir yazar ancak büyük bir yazar değil. Çinli gençler ‘Benim Adım Kırmızı’ya bayılıyor, nedenini bilemiyorum. 20 yaşında bir genç böyle bir şey yazabilir ancak usta bir isim bunu yapmaz.”

“ÇİN’DE KABUL GÖRDÜĞÜNÜ SÖYLEYEMEYİZ”

Orhan Pamuk’un bütün romanlarının yayımlandığında kısa bir süre içinde Çinceye çevrilmesiyle ilgili olarak ise; “Çinliler en çok ‘Benim Adım Kırmızı’yı seviyor. Ancak bu kitap Pamuk’un bir yazar olarak sorununu gösteriyor. Bana kalırsa Çinli sıradan okur Pamuk’u o kadar da sevmiyor. Haruki Murakami ya da Milan Kundera kadar Çin’de kabul gördüğünü söyleyemeyiz. Yani Pamuk, Çin’de en popüler yabancı yazarlardan biri değil. Edebiyata sanata meraklı gençler onun eserlerini okuyor, ‘Benim Adım Kırmızı’nın Çince çevirisini de belki çok güzel buluyor, bunun bir sanat olduğunu düşünüyor olabilirler” dedi.

YU HUA’YA ORHAN KEMAL VE TANPINAR HEDİYESİ

Röportajda, eserleri Çinceye çevrilen başka Türk yazar olup olmadığını soran Yu Hua’ya birkaç gün sonra Orhan Kemal ve Ahmet Hamdi Tanpınar‘ın “Bereketli Topraklar Üzerinde” ve “Huzur” romanlarının Çincelerinin hediye edildiği de belirtildi.

“KIŞ UYKUSU” ÇOK İYİ BİR FİLM

“Yaşamak” romanının Çinli yönetmen Zhang Yimou tarafından 1993’te beyaz perdeye aktarılmasını da değerlendiren Yu Hua, “Tabii film romandan biraz farklı oldu. Bunun bir sebebi filmi roman gibi uzatamazsınız. Bu anlamda Zhang Yimou sizin Nuri Bilge Ceylan’dan farklı. Nuri Bilge Ceylan’ın birkaç filmini izledim. ‘Kış Uykusu’ dikkatle izlenmesi gereken çok iyi bir film, çok güzel çekilmiş. ‘Üç Maymun’ da iyi bir filmdi ama bu tip ticari olmayan filmler Çin’de gösterime girse bile çok az kişi izler.” dedi.

Kaynak: Odatv.com

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Küçük İskender; “Dünyanın sabıka kaydını şairler tutar.”

Read Next

Bitimsiz Masallar Toplamı; Göçmüş Kediler Bahçesi

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *