Orijinal Tenten çizimi 500 bin dolara satıldı

Çizgi roman Tenten’in 1939 tarihli ‘Kral Ottokar’ın Hayaleti’ macerasının orijinal çizimlerinden bir kare, Paris’teki müzayedede yarım milyon dolara alıcı buldu.

‘Tenten’in Maceraları’ çizgi romanının yaratıcısı, ‘Herge’ adıyla tanınan Belçikalı çizer Georges Prosper Remi’ye ait orijinal Tenten çizimi, Fransa’nın başkenti Paris’teki müzayedede 500 bin dolara satıldı.

BBC’nin haberine göre, Tenten’in “Kral Ottokar’ın Hayaleti” başlıklı 1939 tarihli macerasının orijinal çini mürekkep çizimlerinden biri olan kare, Herge’ye ait kitap ve çizimlerin satıldığı müzayedenin en fazla değer biçilen parçası oldu.

Karede genç gazeteci Tenten ve köpeği Boncuk, bir muhafızın koruduğu saray koridorunda kraliyet mabeyincisinin ardında yürürken görülüyor.

​’Esrarengiz Yıldız’ macerasından orijinal bir çizim de aynı müzayedede 350 bin dolara alıcı buldu fakat ‘Hedef Ay’ adlı maceranın NASA astronotları tarafından imzalanmış bir kopyasına talip çıkmadı.

İlki 1929 yılında yayınlanan ‘Tenten’in Maceraları’, bugüne kadar 90 dile çevrildi ve 200 milyondan fazla satış yaptı. Tenten, bugün dünyanın en çok tanınan çizgi roman karakterlerinden biri.

Tenten’in ‘Ay Kaşifleri’ macerasından orijinal bir çizim geçen yıl yine Paris’teki müzayedede 1 milyon 640 bin dolara satılarak rekor kırmıştı. Aynı yıl ‘Mavi Nilüfer’ macerasından orijinal bir çizim Hong Kong’da 1 milyon 200 bin dolara alıcı bulmuştu. ​

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Weinstein skandalı Kürk Mantolu Madonna’nın çekimlerini erteletti

Read Next

Bukowski’nin kayıp şiirleri yayımlandı

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *