Oxford Üniversitesi Yayınevi’nin Dünyaca Ünlü “Evrim” Kitabı Türkçede

İstanbul Kültür Üniversitesi (İKÜ) Yayınevi, Oxford Üniversitesi Yayınevi’nin dünyaca ünlü dizisi ‘Very Short Introductions’tan çıkan ‘Evrim’ kitabını Türkçeye kazandırdı.

İstanbul Kültür Üniversitesi (İKÜ) Yayınevi, Oxford Üniversitesi Yayınevi’nin dünyaca ünlü ‘Very Short Introductions’ dizisinden çıkan ‘Evrim’ adlı kitabı Türkçe olarak okurlarla buluşturdu. Popülasyon genetiğinin yaşayan en önemli teorisyenlerinden Brian ve Deborah Charlesworth’un yazdığı kitap, Cenk Özdağ tarafından Türkçeye çevrildi. Evrimsel biyoloji alanındaki çalışmalarıyla tanınan Prof. Dr. Ergi Deniz Özsoy ise kitabın Türkçe baskısına özel bir önsöz kaleme aldı.

GEÇMİŞTEN BUGÜNE UZANAN BİRİKİM

Kitapta, Charles Darwin ve Alfred Russel Wallace’ın yaşamın kökenine ve çeşitliliğine dair 150 yılı aşkın bir süre önce yayınladıkları çalışmalarından, bugünün moleküler düzeyde evrim çalışmalarına uzanan bilgi birikimine yer veriliyor. Evrim’de, türlerin oluşumu ve ayrışması, adaptasyon, mutasyon, doğal seçilim, uyum gücü gibi evrimsel biyolojinin temel kavramlarının büyük resim için ne anlama geldiği, keskin ve düşündürücü bir bakış açısıyla ele alınıyor. Ayrıca antibiyotik ve antiviral ilaçlara direnç gibi günümüz tıbbının karşı karşıya olduğu kimi meseleler de evrimsel biyolojinin perspektifinden anlaşılır bir biçimde açıklanıyor. (DHA)

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

İstanbul Film Festivali Ertelendi Ama Ödüllü Filmler Evinize Geldi

Read Next

Venedik Film Festivali Online Olmayacak

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *