Oyuncu Adile Naşit Kitabı Raflarda Yerini Alıyor

Türk sinemasının yıldız oyuncularından Adile Naşit hakkında detaylı özel bir araştırma-inceleme kitabı hazırlandı. Yazar Sibel Öz’ün hazırladığı Oyuncu – Adile Naşit kitabı yakında raflarda olacak.

Oyuncu Adile Naşit’i anlatıyor. Yazar Sibel Öz, usta tiyatro ve sinema sanatçısı Adile Naşit’i mercek altına aldı. Sinemamızın unutulmaz isimlerinden Adile Naşit’in oyunculuğuyla birlikte tüm yaşamını inceleyen kitap “Oyuncu –  Yeşilçam Yıldız Sisteminde Bir Anti-Yıldız: Adile Naşit” 14 Şubat’ta raflarda olacak.

İletişim Yayınları etiketiyle okurlarla buluşacak olan Oyuncu – Adile Naşit kitabın editörlüğünü Kıvanç Koçak yaptı. Kitabın kapağı Suat Aysu’nun, dizi kapak tasarımı ise Ümit Kıvanç’ın imzasını taşıyor.

TİMAŞ
TİMAŞ

Adile Naşit, oynadığı filmlerin hiçbirinde başrolde değildi. Ama her filmin unutulmaz kahramanları arasındaydı. Klasik yıldız standartlarının dışında ve buna rağmen kendisini kabul ettiren bir oyuncuydu Adile Naşit. Kitap sanatçının, tiyatro geleneğinden gelen oyunculuğuna da selam yolluyor.

Oyuncu – Adile Naşit kitabının tanıtımı:

“Babası tiyatronun efsane isimlerinden tuluatçı ‘Komik-i Şehir’ Naşit Bey, annesi kantocu Amelya Hanım, büyükannesi kantocu ‘Küçük Verjin’, dedesi kemani Yorgi efendi, dayıları tuluatçı-düettocu Niko ve kemani Andre, kardeşi tiyatro-sinema oyuncusu Selim… Kısaca, kanında ‘oyuncu’luk olan bir sahne sevdalısı Adile Naşit…

“Oyuncu’, dış görünüşüyle klasik ‘yıldız’ standartlarına taban tabana zıt sayılsa da oyunculuğuyla, sahneye/rollere hâkimiyetiyle, duruşuyla yıldızlaşmış bir isim olan Adile Naşit’in ailesinin ve kendisinin hikâyesini -dönemsel bağlamları da göz önünde tutarak- ele alıyor. Üstelik bununla yetinmeyip, Adile Naşit’in hikâyesi Yeşilçam’ın en güçlü olduğu dönemden ayrılamayacağından, Yeşilçam sinemasına ve yıldız sistemine de eleştirel bir gözle bakıyor: Kurgusal bir ürün olarak ‘yıldız’ inşa sürecinin işleyişi ve toplumsal cinsiyet rolleri açısından yıldız, Yeşilçam’ın temel özellikleri ve kimliği, kadın yıldızlar, Ertem Eğilmez ve Arzu Film ekolü, ‘Hababam Sınıfı’..

Hiç başrol oynamasa da yıldız sisteminin dışında bir ‘anti-yıldız’ olan; ‘çarpık bacakların ve bücür boyunla asla başarılı olamazsın’ denilse de önce kendini, sonra seyircisini yaratmayı başaran; hafızalarda anne rolleriyle yer etmesine rağmen aslında ‘başka türlü’ bir oyuncu olabilecek Adile Naşit’e saygı duruşu niteliğinde bir kitap.”

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Karadeniz Kitap Fuarı 6’ncı Yılında

Read Next

Yayıncılar Kooperatifi İkinci Temsilciliğini Diyarbakır’da Açıyor!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram