Kapitalizmin küresel tarihi: Pamuk İmparatorluğu

Sven Beckert’in bu yeni olağanüstü kitabı Pamuk İmparatorluğu pamuğun dünyanın biçimlenmesinde oynadığı büyük rolün tarihini yazıyor.

Pamuk o kadar yaygın ve o kadar önemli bir nesne ki, onun dünya ve kapitalizm tarihinin başrol oyuncularından biri olduğunu ilk bakışta algılamak çok zor.

Milyonlarca insanın geçim kaynağı olan pamuk 1000-1900 yılları arasında dünyada imalat sanayiinin en önemli girdisi oldu. Onun sayesinde servetler birikti, imparatorluklar genişledi, milyonlarca işçi fabrikalarda çalışmaya sürüklendi ve bazı devletler çok büyük güç kazandı.

Sven Beckert’in bu yeni olağanüstü kitabı pamuğun dünyanın biçimlenmesinde oynadığı büyük rolün tarihini yazıyor. Pamuk yüzyıllarca Hindistan’ın refah kaynağı oldu. Britanya ve Avrupa’da Sanayi Devrimi’nin kalbinde yer aldı. Amerika’da köleliği hortlattı ve modernize etti. Küresel ekonominin merkezine yerleşti, inanılmaz zenginlikler ve daha önce eşi benzeri görülmemiş eşitsizlikler yarattı. Pamuk yetiştiriciliği ve işleyiciliği bugün bile muazzam bir iştir: Geçen sene üretilmiş olan pamuk balyaları üst üste dizilse 64.000 km yüksekliğe ulaşır.

Pamuk İmparatorluğu hepimizin yakından tanıdığı bir ürünün geçmişini araştırarak kapitalizmin küresel tarihini ortaya koyuyor. Hem sürükleyici bir anlatım hem de modern dünyanın nasıl ortaya çıktığına ilişkin bir vaka incelemesi okuyacaksınız.

“Mükemmel… Dudak uçuklatacak kadar başarılı.” The New York Times

  • Pamuk İmparatorluğu
  • Yazar: Sven Beckert
  • Çeviri: Ali Nalbant
  • Türü: Tarih
  • Baskı Yılı: Haziran 2018
  • Sayfa Sayısı: 792 Sayfa
  • Yayınevi: Say Yayıncılık
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Natalie Angier’den kadın bedeninin haritası

Read Next

Artvin’de çocuklar için yaz kampı

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *