Pandemi Sürecinde Tanımadığımız İnsanların Yaşamlarında Neler Oldu, Neler Oluyor?

Ece Öztan ve Özgün Biçer’in birlikte hazırladığı İşte Hayat! Karakarga Yayınları’ndan çıktı.

Pandeminin başından beri evlere kapanmamızın da etkisiyle kendimize, kendi hayatımıza, gündelik yaşantımıza fazlasıyla odaklandık ister istemez… Peki, bu odaklanma bir noktadan sonra kendi çemberimiz dışında yaşananlara duyarsızlaşma noktasına kadar geldi diyebilir miyiz? Yaklaşık bir yıldır olağan şekilde akmayan hayatlarımızla her birimiz kendi içimizde bir sınavdan geçiyoruz adeta. Ya görmediğimiz, duymadığımız, tanımadığımız insanların yaşamlarında neler oldu, neler oluyor?

Her ikisi de sosyal bilimler alanında çalışmalar yapan Özgün Biçer ve Ece Öztan işte bu bilmediğimiz hayatlara, kendi güvenli alanımız dışında kalanlara odaklanarak toplumun farklı kesimlerinden kişilerin bu zorlu süreci nasıl geçirdiklerini birbirinden özel röportajlarla bizlere aktarıyor.

İşte Hayat! bizlere ev kadınlarından belki de ilk kez tam zamanlı sorumluluk almak zorunda kalan babalara, ev işçilerinden eğitim alabilmek için türlü zorluklarla mücadele eden öğrencilere, LGBTİ+ bireylerden yaşamları neredeyse bir ev hapsine dönüşen yaşlılara kadar pek çok farklı kesimin bu süreci atlatma çabalarından örnekler sunuyor.

Arka kapaktan

Korona virüs salgını bir travma yarattı mı?

Zaten onlarca sorunla mücadele etmekte olan ev kadınları, ev işçileri, çalışan kadınlar, anneler, evden çalışan babalar, çalışan ve/veya okuyan gençler, yaşlılar, öğrenciler, LGBTİ+ bireyler; pandeminin yarattığı yıkımla nasıl başa çıkıyor?

Kırılgan dengeler ve büyük özverilerle zordan yürütülmeye çalışılan hayatlar, bu süreçte en çok neresinden yaralanıyor?

Özgün Biçer ve Ece Öztan, nokta vuruşu röportajlarla pandeminin derinden sarstığı hayatlarla buluşuyor, sarsılan dengelere mercek tutuyor ve soruyor:

Hayat eve sığdı mı?

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatro Teşvik Ödülü, Bu Yıl 14 Tiyatro Sahnesine Paylaştırıldı

Read Next

‘Oz Büyücüsü’ Yeniden İzleyiciyle Buluşacak

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *