Pedro Almodóvar İmzalı ‘İnsan Sesi’ İstanbul Film Festivali’nde

Usta yönetmen Pedro Almodóvar’ın Tilda Swinton’lı kısa filmi “The Human Voice” (İnsan Sesi) 39. İstanbul Film Festivali kapsamında izleyiciyle buluşacak. Film 21 Ekim’de Cinemaximum City’s Nişantaşı ve Kadıköy Sineması’nda gösterilecek.

Tilda Swinton’ın başrolde olduğu “İnsan Sesi” Pedro Almodóvar’ın İngilizce çektiği ilk film olma özelliğini taşıyor.

Fransız sanatçı Jean Cocteau’nun tek perdelik oyunundan uyarlanan filmin ilkgösterimi 77. Venedik Film Festivali’nde gerçekleşti.

İlk olarak 1930 yılında sahnelenen oyun, sevdiği erkekle son kez telefonda konuşan ve onu terk etmemesi için ikna etmeye çalışan bir kadını odağına alıyor. Almodóvar’ın 1988 yapımı “Sinir Krizinin Eşiğindeki Kadınlar” adlı filmini de Cocteau’nun oyunundan ilhamla çektiği biliniyor.

Filmin İKSV tarafından paylaşılan tanıtım yazısı ise şöyle:

“Pedro Almodóvar’ın Venedik Film Festivali’nde ilk kez izleyici karşısına çıkan 30 dakikalık kısa filmi, yönetmenin her türlü alametifarikasını taşıyan küçük bir mücevher: Tilda Swinton’ın tek başına sürüklediği film, Almodóvar’a özgü parlak renkler, aşk acısıyla bezeli komedi ve tutkuyla dolu. Jean Cocteau’nun aynı adlı oyunundan uyarlanan ‘İnsan Sesi’ Swinton’ın canlandırdığı karakterin bir balta satın almasıyla başlıyor ve sonrasında tek bir mekânda, aynı evde geçiyor. Swinton, henüz ayrıldığı sevgilisiyle telefonda konuşuyor ve bir yandan evdeki eşyaları karıştırırken duygudan duyguya geçiş yapıyor. ‘İnsan Sesi’ Almodóvar sevenler için başyapıtlar arasına eklenecek yeni bir film.”

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Rusya’da 42. Uluslararası Moskova Film Festivali Başladı

Read Next

7 Kasım’da Online Gerçekleşecek Yayıncılık Konferansının Kayıtları Devam Ediyor

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *