PEN Yazarlar Derneği Genel Kurulu yapıldı

PEN Yazarlar Derneği’nin 2020 Olağan Genel Kurulu 31 Ocak Cuma günü İstanbul’da Ortak Yaşamı Geliştirme Vakfı salonunda yapıldı. Başkanlığa yeniden  Zeynep Oral seçildi. 

1921’de Londra’dan yola çıkan “PEN Dünya Yazarlar Kulübü” edebiyatı yüceltmek ve dünyanın neresinde olursa olsun düşünce ve ifade özgürlüğünü savunmak, korumak ve yaymak için çalışır; 102 ülkede 145 özerk merkezi, 20 bin üyesi vardır.  1950’de Halide Edip Adıvar’ın öncülüğünde “Türk PEN Kulübü” adıyla kurulan PEN Türkiye Merkezi 12 Eylül 1980 askerî darbesi üzerine kapanmış, 1989’da Yaşar Kemal’in öncülüğünde hayata döndürülmüştür.

PEN Yazarlar Derneği’nin geçen günkü Olağan Genel Kurulu’nda Divan A.Sırrı Özbek (Başkan), İlyas Orak (Yazman) ve Ömer Akın’dan oluştu. Başkan Zeynep Oral dönemin çalışma raporunu sundu. Türkiye Yazarlar Sendikası Başkanı Adnan Özyalçıner ifade özgürlüğü odaklı bir konuşma yaptı.

Yapılan seçimle görev dağılımı şöyle belirlendi:

Yönetim Kurulu: Zeynep Oral (Başkan), Halil İbrahim Özcan (İkinci Başkan), Tülin Dursun (Genel Sekreter), Tarık Günersel (Uluslararası İlişkiler Sekreteri), Zeynep Aliye (Sayman), Haydar Ergülen (Üye) ve Sevin Okyay (Üye); Denetim Kurulu: Zülfü Livaneli, Şenel Gökçe ve Ahmet Çakmak; Onur Kurulu: Deniz Kavukçuoğlu, İnci Aral ve İkna Sarıaslan.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Haydar Ergülen İle Şiir Atölyesi Başlıyor

Read Next

“Sunay Akın İle Görçek” Trump Sahne’de

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram