Pera Müzesi’nde Edebiyatseverleri “Uydurma Ve İlham” Üzerine Bir Söyleşi Bekliyor!

Hep Kitap ve Pera Müzesi’nin hayata geçirdiği Uydurmanın İncelikleri söyleşi dizisinin üçüncü etkinliği, “Uydurma ve İlham” temasıyla 18 Nisan Çarşamba akşamı 19.00’da Pera Müzesi Oditoryumu’nda gerçekleşecek.

hep kitap’ın yayımladığı Uydurmanın İncelikleri: Kurmaca Üzerine Kişisel Yaklaşımlar kitabında deneyimlerini paylaşan yazarlardan Yavuz Ekinci, Fuat Sevimay ve Murat Özyaşar; Hakan Bıçakcı moderatörlüğünde ilhamı ve ilhamın “uydurma” sürecindeki yerini tartışacaklar.

hep kitap, Hakan Bıçakcı’nın hazırladığı Uydurmanın İncelikleri: Kurmaca Üzerine Kişisel Yaklaşımlar adlı kitabında sadece yazmak isteyenler için değil, sevdikleri yazarların çalışma odalarına girip etrafa şöyle bir göz atmak isteyenler için de olağanüstü bir kaynak sunuyor. Kitapta Türkçe edebiyatın güçlü kalemleri, Bıçakcı’nın hazırladığı soruları yanıtlıyor. Başar Başarır, Doğu Yücel, Fuat Sevimay, Hakan Günday, İsmail Güzelsoy, Jale Sancak, Mahir Ünsal Eriş, Mario Levi, Mine Söğüt, Murat Özyaşar, Müge İplikçi, Nermin Yıldırım, Seray Şahiner ve Yavuz Ekinci gibi yazarların yer aldığı kitap, dünya edebiyatından örneklerden, teorik ipuçlarından ve en önemlisi yazarların samimi cevaplarından oluşuyor.

“Uydurma ve İlham”

hep kitap ve Pera Müzesi işbirliğiyle, bu kitaptan yola çıkarak düzenlenen “Uydurmanın İncelikleri” başlıklı yazarlarla söyleşi dizisi, toplam 4 etkinlikten oluşuyor. Söyleşiler; kitapta yer alan yazarların yaklaşım, yöntem ve önerilerine bir adım daha yakından bakma olanağı sunuyor.

İlki şubat, ikincisi mart ayında gerçekleşen söyleşilerin üçüncüsü ise nisanda, “Uydurma ve İlham” temasıyla edebiyat meraklılarını bir araya getirecek. 18 Nisan 2018 Çarşamba akşamı 19.00’da Pera Müzesi Oditoryumu’nda gerçekleşecek söyleşide; Yavuz Ekinci, Fuat Sevimay ve Murat Özyaşar, Hakan Bıçakcı moderatörlüğünde, ilham ve “uydurma”nın ilişkisine dair sorulara birlikte yanıt arayacaklar. Bir edebi eserin, ilk sayfadan itibaren sunulan kurguyu yeni dünyası olarak kabul eden okur ile yazar arasında yapılmış bir anlaşma olduğu farz edilir. Peki, edebi eserin oluşma sürecinin vazgeçilmezlerinden biri olan “ilham” bu anlaşmanın neresinde durur? Dosyanın son hali ilham anlarının bir birikimi midir yoksa ilhamın kendisini uzun araştırmaların toplamından oluşan bir taşma anı olarak mı kabul etmeliyiz?

Katılımın ücretsiz olduğu etkinlik için yerler sınırlıdır.

Adres: Meşrutiyet Caddesi No: 65 Tepebaşı, Beyoğlu, 34430 İstanbul
Tel: (0212) 334 99 00

Uydurmanın İncelikleri Hakkında

Hakan Bıçakcı’nın hazırladığı Uydurmanın İncelikleri: Kurmaca Üzerine Kişisel Yaklaşımlar kitabı, hep kitap’ın, yazarın koçu olmak, kendi yazarlık hikâyesiyle başka yazarların yoluna ışık tutmak isteyenleri buluşturan Atölye serisi kapsamında okurlara ulaşıyor. Başar Başarır, Doğu Yücel, Fuat Sevimay, Hakan Günday, İsmail Güzelsoy, Jale Sancak, Mahir Ünsal Eriş, Mario Levi, Mine Söğüt, Murat Özyaşar, Müge İplikçi, Nermin Yıldırım, Seray Şahiner, Yavuz Ekinci… Kimi yazacaklarını önceden kalem kalem planlamayı seviyor, kimi akışına bırakmayı. Kimi ne anlattığına önem veriyor, kimi nasıl anlattığına. Kimi karakteri üstün görüyor, kimi olay örgüsünü. Kimi zaman zaman yazar tıkanması yaşıyor kimi içinden taşan yazma dürtüsünü kontrole alma ihtiyacı hissediyor… Hepsinin kitaplarını büyük bir haz alarak okusak da aslında her biri birbirinden farklı, bazen de birbirinin tam zıddı. Türkçe edebiyatın güçlü kalemleri bu defa Hakan Bıçakcı’nın hazırladığı soruları yanıtlıyor.

Dünya edebiyatından örneklerle, teorik ipuçlarıyla ve en önemlisi yazarların samimi cevaplarıyla eşsiz bir kitaba dönüşen Uydurmanın İncelikleri, sadece yazmak isteyenler için değil, sevdikleri yazarların çalışma odalarına girip etrafa şöyle bir göz atmak isteyenler için de olağanüstü bir kaynak!

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Türklerin İslamiyet’e geçiş dönemi eserlerinde kadın imgesi

Read Next

ÜLKÜ TAMER’İ BUGÜN, HER ŞEYE VE HİÇBİR ŞEY’E UĞURLADIK…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram