Peter Brown Çocuk Kitapları

Hep Kitap tarafından yayımlanan, kapak tasarımı, tüm çizimleri ve yazımı Peter Brown tarafından yapılan Dodo’nun Uçuşu, Chowder ve Sıçrayan Süper Chowder raflardaki yerini aldı.

Okuma alışkanlığının son derece düşük olduğu ülkemizde düzenli okuma alışkanlığının neredeyse yok denecek kadar az olduğunu söyleyebiliriz. Yine de umutluyum; çünkü çocuk nüfusumuz diğer ülkelere oranla yüksek ve bu durum umutlu olmam için başlı başına çok iyi bir sebep aslında. Öncelikle okuma oranları göz önüne alındığında, bir de dediklerimizi yapmayan ama yaptıklarımızı yapan (kitap okumayan anne-babası varsa kitap okumayan fakat varsa onları gördüğünde taklit etme güdüsüyle eline kitap alan) çocuklarımıza istinaden yayın dünyamızın çocuk kitapları yayımlamakla ilgili gösterdiği gayret görülmeye değer bir yerde durmakta.

Bu bağlamda çocuk kitabı raflarındaki yerini geçtiğimiz haftalarda almış üç çocuk kitabından bahsedeceğim.

TİMAŞ
TİMAŞ

Hep Kitap tarafından yayımlanan, kapak tasarımı, tüm çizimleri ve yazımı Peter Brown tarafından yapılan Dodo’nun Uçuşu, Chowder ve Sıçrayan Süper Chowder isimli çocuk kitapları çocuklar adına heyecan duymamızı sağlayan kitaplar olarak raflardaki yerini aldı. New York Times En İyi Resimli Kitap ödülü dahil olmak üzere birçok ödülün sahibi olan ve kitapları New York Times Best Seller dizisine beş kez yer alan Peter Brown’un üç çocuk kitabının birden yayımlanıyor olmasının çocuklarımız adına katma değeri çok yüksek şüphesiz. Daha önce yine Hep Kitap tarafından Öğretmenim Bir Canavar, Arkadaşım Olacaksın, Bay Kaplan Yabana Çıkıyor, Meraklı Bahçe isimli resimli kitapları yayınlanan Brown’un Dodo’nun Uçuşu, Chowder ve Sıçrayan Süper Chowder kitapları okul öncesi dönemi çocuklara hitap ediyor olması açısından da son derece önemli.

Dodo’nun Uçuşu

Uçamayan badi kuşlarla, uçabilen kuşlar arasında geçen bir macerayı okumaktayız. Kahramanımız Dodo bir ‘Badi Kuş’, yani uçamamakta. Bir gün bir yabankazının uçarken Dodo’nun üstüne kakasını yapmasıyla başlayan macera Dodo’nun uçabilme hevesini yeniden ayaklandırır. Dodo diğer uçamayan Badi arkadaşlarını da bu konuda örgütler ve uçmak için plan yapmaya başlarlar. Hiçbir şeye kuşbakışı bakamamaktan muzdariptirler ve bunun için kendilerine bir uçan balon yaparlar. Asıl macera bundan sonra başlar.

Peter Brown okul öncesi çocukların, kreşe başlayana kadar dış dünyayla tanışma evrelerinin sancılı dönemini uçma, uçmaya çalışma, uçabilme (ve tabii dolaylı yoldan ve kısacık da geçmiş olsa ‘kaka yapma’) metaforu üzerinden yapmakta. Çizimler gayet başarılı ve ilgi çekici. Kullanılan renkler de. Çocuklar maceracı Dodo’yu ve arkadaşlarını sevecek, onların bu uçma serüvenlerini kendilerini kaptırabilecekler üstelik.

Chowder

Buldok Chowder ile tanışıyoruz. Mahalledeki diğer köpeklerle hiç mi hiç uyum sağlayamayan bir buldok Chowder. Biraz şahsına münhasır. Farklıdan da öte acayip bir köpek. Chowder’ın tek gerçek arkadaşları sahipleri Madge ve Bernie Wubbington. Onlarda Chowder’in farklı olması için ellerinden geleni yapıyor aslında. Bir gün balkondan teleskopla etrafı seyrederken taa uzaklarda Yiyecek Çiftliği tabelasını gören Chowder oraya gidebilmek için elinden geleni yapar ve gider de. Macera bundan sonrasında başlar.

Dodo’nun Uçuşu kitabına nazaran daha fazla çizimin bulunduğu, daha fazla rengin ve hayvan çeşitliliğinin kullanıldığı Chowder farklı olunsa bile uyumlu olabilme ve yardım edebilme konuları üzerine eğilmekte. Tüm farklılıklarına rağmen iyi bir buldok olan Chowder şartlar ne olursa olsun arkadaş edinme şansı olunabileceğini bizlere göstermekte.

Sıçrayan Süper Chowder

Peter Brown’un üçüncü kitabı olarak karşımıza çıkmakta. Buldok Chowder bu sefer süper köpeğe dönüşmek istemektedir ve bunu gerçekleştirebilmek için Bayan Shirley Fabu’nun Köpek Eğitim Kampına gönderilir. Her köpeğin bir süper becerisi olabilirdi ve bu süper becerileri ortaya çıkarmak için Bayan Fabu’nun kampı biçilmiş kaftandı. Bir yarışma düzenlenir ve Chowder burada da yine sıra dışı yeteneklerini sergilemek için fırsat yakalar.

Okul öncesi çocukların dikkatini çekecek şekilde çizimlerin yine bolca kullanıldığı, renklerin olayların akışına uyumlu şekilde aktığı Chowder’ı çocukların çok seveceğine eminim.

Peter Brown’un çocukların dünyasına girebilmek adına hayvanlar aleminin tüm unsurlarını ustalıkla kullanıyor olmasına da değinmek isterim. Belli bir yaşa kadar aynı hayvanlarda olduğu gibi doğal güdüler geliştirerek büyüyen çocuklara en yakın alem aslında hayvanlar alemi. Brown’un hayvanları kuşlar, köpekler, çiftlik hayvanları aslında çocuk evreninin bir parçası. Buradan yola çıkarak kitapların her birinin anlatımı o yüzden son derece etkili ve çocuklarla temas kurabilir nitelikte.

Her üç kitabın da çevirmeni olan Çeviri Derneği’nin 2014 yılı Onur Ödülü’ne layık görülen, Harry Potter serisinin de çevirmeni Sevin Okyay’ı yazmadan geçmeyeceğim elbet. Çocuk kitapları deyip geçemediğimiz noktada çeviriyi Sevin Okyay’a teslim etmek en doğru karar olsa gerek.

Bu üç güzel kitabı çocuklarınızla birlikte okumanız dileğiyle…

 • Dodo’nun Uçuşu
 • Yazar: Peter Brown
 • Çeviri: Sevin Okyay
 • Türü: 4 yaş üstü
 • Baskı Yılı: Şubat 2019
 • Sayfa Sayısı: 32 Sayfa
 • Yayınevi: Hep Kitap

 • Chowder
 • Yazar: Peter Brown
 • Çeviri: Sevin Okyay
 • Türü: 4 yaş üstü
 • Baskı Yılı: Şubat 2019
 • Sayfa Sayısı: 32 Sayfa
 • Yayınevi: Hep Kitap

 • Sıçrayan Süper Chowder
 • Yazar: Peter Brown
 • Çeviri: Sevin Okyay
 • Türü: 4 yaş üstü
 • Baskı Yılı: Şubat 2019
 • Sayfa Sayısı: 32 Sayfa
 • Yayınevi: Hep Kitap

Aynur Kulak
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Asıl oyun şimdi başlıyor: Bir Caraval romanı “Legend”

Read Next

Madende tozlu bir pırıltı: Derde Deva Randevu

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram