Bir Psikiyatrist ile Konuştum: Kitaplar ve Ruhsal Sağlığımız Üzerine

Prof. Dr. Erol Özmen: “Psikoloji ve kişisel gelişim kitaplarının seçimi çoğu kere okura kalıyor. Bu kitapları seçerken dikkatli olmak gerekir.”

Aşkın Cellâdı’nı yıllar sonra ikinci defa okuyunca orada anlatılan öyküleri ve insan ruhunu, ilk gençlik yıllarımda okuduğumdan daha karmaşık bulduğumu ifade etmeliyim. Yani insan yaşadıkça ve gördükçe ilişkilerin tam bir kaos olduğunu anlıyor. Irvin Yalom’un anlattığı hasta öykülerindeki gibi. Siz psikiyatristler  insan ruhu denilen bu kadar karışık bir şeyle uğraşıyorsunuz, Oldukça zor olmalı. Bu girişten sonra kısaca sizi tanıtayım. Sonra sorularıma geçeceğim.

Prof.Dr. Erol Özmen Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalında öğretim üyesi. Psikiyatride ilgi alanları arasında sağlık hizmetlerinde iletişim, sosyal psikiyatri ve psikodinamik psikiyatri bulunmaktadır. Yurt içinde ve yurt dışında yayınlanan birçok makalesinin yanı sıra mesleki ağırlıklı ve halka yönelik kitapları vardır. http://erolozmen.com

Feride Cihan Göktan: Sizce psikoloji kitaplarının işlevi nedir?

Erol Özmen: Bu kitaplar kendini tanımak, insanları anlamak ve ilişkilerdeki dinamikleri çözümleyebilmek için önemlidir. Özellikle iç dünyanın işleyişini sezerek de olsa anlamaya yatkın olanlar bu tip kitapları okumayı tercih ediyorlar. Bu arada, ilginç bir şey söyleyeyim; Bu kitapları okumanın illa ki psikolojik gelişimi olumlu yönde etkileyeceğini varsaymak da bazen abartıya kaçmak olabilir. Çünkü birçok insan okuduğu metinlerde kendini yenilemez, yineler durur. (Kitabın kahramanın yaşadıklarını sanki kendisi yaşamış, yaşıyormuş ya da yaşayacakmış hissine kapılma her kitap okurunun yaşadığı bir deneyim.) Demek istediğim, bu kitaplar kendine yolculukta önemli bir araçtır. Ama değişim ve gelişim ihtiyacı için bu kitapların fonksiyonlarını abartmamak gerektiğini düşünüyorum.

F.C.G: Peki bu kitaplar terapi amaçlı kullanılır mı?

E.Ö: Bir psikiyatristin danışanına/hastasına bir kitap önermesi kolay bir şey değildir. Bir kitabın yararlı olup olmayacağını tahmin edebilmek için kitabın içeriğini çok iyi bilmek ve danışanı çok iyi tanımak gerekir. Diğer yandan hangi terapi yönteminin uygulandığı da önemli. Destekleyici terapilerde rahatlıkla kitap önerilebilir. Fakat analitik yönelimli terapilerde bu rahatlık olmaz.

F.C.G: Bu sohbetimize neden olan “Aşkın Cellâdı” üzerinden konuşursak?  

E.Ö: Bu kitap değerli ve yıllardır okunan bir kitap. Ancak Aşkın Celladı’nı veya benzeri bir kitabı okumak herkeste rahatlama oluşturmaz. Hatta biliyor musunuz bazılarında panik atağı gelişmesine bile yol açabilir. Ölüm ve yaşlılık üzerine düşünmek bazı insanların iç dünyasındaki kaygıyı arttırıcı etki gösterebilir.

F.C.G: Yani siz danışanlarınıza hiç mi kitap önermezsiniz?  

E.Ö: Genel de hayır. Ama fayda sağlayacağını düşündüğüm bazı durumlarda ve bazı danışanlarıma tabii ki öneriyorum. Mesela bugünlerde ‘Kalp Zekâsı (Isabelle Filliozat) ve iş yaşamında ilişki sorunları için de Çatışma ve İletişim-Duygusal Zeka’yı (kolektif) öneriyorum. Okuyuculara da tavsiye ederim.

F.C.G: Bir de kitapçılarda raflar dolusu Kişisel Gelişim kitapları var. Faydaları ve zararları hakkında neler söylersiniz?  

E.Ö: Doğru kitap bulunduğunda kişisel gelişim kitapları ruhsal gelişime katkıda bulunabilir. Fakat ticari piyasa nedeni ile genellikle bir avutma ve umutlandırma işlevi gördüğünü görüyoruz. Bu kötü bir şey mi diye soracak olursanız; bu her zaman kötü bir şey olmayabilir. Hatta bazen gerekli bir şey. Değiştirilemeyecek bazı şeyleri kabullenmek için zaman kazandırabilir. Fakat bu ruhsal gelişimi öteleyen ve geciktiren sonuçlar da yaratabilir.

Kişisel gelişim kitaplarının insanların narsistik özelliklerini besleyen yönü, bazı insanların patolojilerinin daha da gelişmesine yol açabilir. Bu kitapların en önemli zararlarından biri budur.

F.C.G: Bu röportajı biliyorsunuz Aşkın Cellâdı isimli kitap nedeniyle yaptık. Bir psikiyatrist olarak Irvin Yalom hakkında düşünceleriniz?

E:Ö: Konumuz gereği halka yönelik yazdığı kitaplarla ilgili olarak görüşümü söyleyecek olursam “tek kelimeyle mükemmel”. İnsan davranışının nasıl oluştuğunu çok başarılı biçimde gözler önüne seriyor. Halkın gözünde psikiyatristi, psikiyatriyi, terapisti ve terapiyi insanileştirdiğini düşünüyorum. Kitaplarını da herkese öneririm. Her okuyuşta bir şeylerin öğrenilebileceği kitaplar.

SON SÖZ: Psikoloji ve kişisel gelişim kitaplarının seçimi çoğu kere okura kalıyor. Bu kitapları seçerken dikkatli olmak gerekir. Deneme, yanılma ve bu tip paylaşımlarla okurların uygun kitapları bulacaklarını düşünüyorum.

F.C.G. Bu sohbet için teşekkür ederim.

 • Kalp Zekası
 • Yazar: Isabelle Filliozat
 • Çeviri: Duygu Dalgakıran
 • Türü: Kişisel Gelişim
 • Baskı Yılı: 2017
 • Sayfa Sayısı: 336 Sayfa
 • Yayınevi: Pegasus Yayınevi:

 • Çatışma ve İletişim
 • Yazar: Kolektif
 • Türü: İş geliştirme
 • Baskı Yılı: 2019
 • Sayfa Sayısı: 128 Sayfa
 • Yayınevi: Optimist

Feride Cihan Göktan
Latest posts by Feride Cihan Göktan (see all)
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

KÖPEKLİ ÇOCUKLAR GECESİ

Read Next

Keçeli Harikalar Kumpanyası

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram