Red Kit 70. yılını kutluyor

Belçikalı sanatçı Maurice de Bevere tarafından özgün adıyla “Lucky Luke”, ilk kez 12 Haziran 1947 yılında Spirou adlı haftalık Fransız mizah dergisinde yayımlanmıştı.

Lucky Luke, Türkiye’de bilinen adıyla Red Kit, ona yardım eden sadık dostu Düldül ile Vahşi Batıyı gezen yalnız bir kovboyun maceralarını anlatıyor.

Lucky Luke, Türkiye’de Red Kit isminin verilmesinin hikâyesi şöyle; Ferdi Sayışman’ın, daha sonra isim babası olacağı Red Kit ile tanışması 1954-56 arasında rastlıyor. “O zaman Lucky Luke’un maceraları Fransız Spirou dergisinde çıkıyordu. Burada da yayınlamaya karar verince, Türkçe ne isim koyalım, diye düşünmeye başladık. Bir arkadaşın çıkarmak istediği Red Rider (Kızıl Sürücü) diye bir dergi vardı. Ben de Bil Kit diye başka bir derginin kopyasını yapıyordum. Red kısmını Red Rider’dan Kit kısmını da Bil Kit’ten aldık, Red Kit oldu.”

İyiliğin sembolü olan Red Kit, çoğu bölümde ortaya çıkan Dalton Kardeşler’i yakalayarak adalete teslim ediyordu.

Gölgesinden bile daha hızlı silah çeken Red Kit’in peşinden ayrılmayan saf köpeği Rintintin, Kalamiti Jane, Billy Kid ve Akbaba ise çizgi seride akılda kalan diğer önemli karakterler…

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Kafası karışıklar bu kulüpte

Read Next

Nâzım’ın Leipzig’li dostu veda etti

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *