Refik Durbaş’tan Türkiye’nin kültürel tarihi: Edebiyat Anılarda Yaşar

Refik Durbaş imzalı Edebiyat Anılarda Yaşar, Doğan Kitap etiketiyle çıktı. Edebiyat Anılarda Yaşar Refik Durbaş’ın hem kişisel tanıklıklarını hem de edebiyat tarihine geçmiş unutulmaz anekdotları hüzünlü bir mizahla aktardığı bir anı kitabı.

Edebiyat Anılarda Yaşar’da yalnızca yazarların ve şairlerin öyküleri değil, okurların yakından bildiği romanların, şiirlerin de yazılış maceraları yer alıyor.

TİMAŞ
TİMAŞ

Refik Durbaş Edebiyat Anılarda Yaşar’da edebiyatın hazine sandığını açıyor. İnce Memed’den Bekçi Murtaza’ya roman kahramanları; Ahmet Mithat’tan Yaşar Kemal’e, Tevfik Fikret’ten Can Yücel’e yazarlar, şairler Cağaloğlu kaldırımlarında arz-ı endam edip aşk, tütün, alkol, yoksulluk, hüzün  ve her şeye rağmen yaşama sevinci kokan hikâyelerini anlatıyorlar.

Edebiyat Anılarda Yaşar bir anılar toplamından, portreler galerisinden daha fazlasını, Türkiye’nin kültürel tarihinin eşsiz bir haritasını sunuyor okura.

Refik Durbaş kimdir?

Edebiyatımızın ödüllü şairi Refik Durbaş, 10 Şubat 1944’te Erzurum’da doğdu. Liseyi İzmir’de bitirdi. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’ndeki öğrenimini yarıda bırakıp Yeni İstanbul gazetesinde gazeteciliğe başladı. Cumhuriyet başta olmak üzere çeşitli gazetelerde çalıştı, kitap ve sanat sayfaları hazırladı.

İlk şiiri İzmir’de Ege Ekspres gazetesinde yayımlandı. Devinim, Gösteri, Sanat Olayı, Soyut, Papirüs gibi dergilerde yayımlanan şiirleriyle dikkat çekti. Arkadaşlarıyla birlikte 1962-1964 arasında Evrim dergisini, 1967’de de Alan 67 dergisini yayınladı. Yeni A dergisinin yazı işleri müdürlüğünü yaptı. Durbaş’ın, şiir kitaplarının yanı sıra çok sayıda deneme, inceleme ve röportaj kitabı bulunuyor.

  • Edebiyat Anılarda Yaşar
  • Yazar: Refik Durbaş
  • Türü: Anı
  • Baskı Yılı: Temmuz 2018
  • Sayfa Sayısı: 240 Sayfa
  • Yayınevi: Doğan Kitap

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Yüz Yüze Konuşmalar: Yaşayan Edebiyat Gala Gecesi gerçekleşti

Read Next

Şans mı yoksa şanssızlık mı?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram