Reklamların arka bahçesinde sarsıcı bir gezinti; ‘Reklamdaki Hakikat’

John Kenney, ilk romanı olan Reklamdaki Hakikat’te eğlenceli, samimi, bazen alaycı ama genelde insanı sarsan anlatımıyla iş hayatının, aşkın, sevginin ve aile olmanın anlamıyla birlikte hayatın absürtlüklerinden bahsediyor.

“(…) Bazen bazılarını benim yazdığım veya arkadaşlarımın yazdığı kelimeler, orada, televizyonda karşımıza çıkanlar. Arkalarında ne olduğunu bir bilseniz. Saatler, günler, haftalar, toplantılar, stres, deadline’lar, para, onaylar, casting, uçakla bir yerlere gitmeler, oteller, bağrışmalar, içmeler, tesadüfi seks, yazıldığında öyle geldiği veya önemli göründüğü için bir anlam taşıyacağı umudu. Ve sonra televizyonda görmek… Hızla geçerken. Bazen, ışığını hazırlamaya bir bütün gün uğraştığımız plan, ekranda sadece on sekiz kare görünür, yani bir saniyeden az. Saniye, yirmi dört karedir. Videoysa otuz karedir. Önemli olan… nedir?”

New York’ta reklam yazarlığı ile uğraşan Finbar Dolan’ın hayatı, sürekli reklam yazmasına rağmen bir bebek bezi reklamı ile birlikte karışmaya başlar. Bir de üzerini yıllar önce kapattığını sandığı aile bağları tekrar gün yüzüne çıkıverir. Henüz ne düşüneceğini bile bilemezken, bir de ona emanet edilen küllerin sorumluluğu eklenir.

John Kenney, ilk romanı olan Reklamdaki Hakikat’te eğlenceli, samimi, bazen alaycı ama genelde insanı sarsan anlatımıyla iş hayatının, aşkın, sevginin ve aile olmanın anlamıyla birlikte hayatın absürtlüklerinden bahsediyor. Kenney’nin bu ilk romanı, okuru, reklamların arka bahçesinde sarsıcı bir gezintiye çıkarıyor ve reklamların gerçek dünyasını ya da öteki yüzünü keşfe çağırıyor.

  • Reklamdaki Hakikat
  • Yazar: John Kenney
  • Çeviri: Haluk Mesci
  • Türü: Roman
  • Baskı Yılı: Şubat 2018
  • Sayfa Sayısı: 393 Sayfa
  • Yayınevi: Garaj Kitap

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Bir çocuğun gözünden düne, bugüne ve geleceğe odaklanan roman; ‘Taşkafa’

Read Next

Bu kitabın geliri otistik çocuklara; ‘Kanatlarımızdaki Gökyüzü’

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram