Reşad Ekrem Koçu’dan sokağa taşınan kadın hikâyeleri

Reşad Ekrem’in 10 Ocak 1968 – 4 Nisan 1968 arası Tercüman gazetesinde “Kafes Arkası Günahkârları” başlığı altında tefrika ettiği meddah hikâyeleri ile anlatılar kitaplaştı!

Silahşör Kızı Rabia Hanım, Kırk Kocalı Şamlı Dürdâne, Vefalı Hanım, Koca Katili, Kosko’da Bir Paşa Kızı ile Üvey Anası, Güngörmez Lebibe Hanım, Yarım İstanbul Cevriye Hanım, Tüccarbaşının Kızı, Hint Güzeli Dürdâne Hanım, İki Nâzenin Hanımefendi, Mısırlı Hanım, Darıcalı Emine, Yeniçeri Kızı Güzel Ebe, Dereköylü Emine, Vişnezâdeli Benli Hürmüz, Çeçen Paşa Kızı, İsimleri Bilinmeyen Üç Yosma, Saraylı Hanım

TİMAŞ
TİMAŞ

Rabia Hanım ile arzularının arka sokaklarında gezinmekten kaçınmayan başka kadınların tehlikeli maceraları…  Reşad Ekrem Koçu’dan gizemli, tutkulu ve başrolde hep kadının olduğu öyküler.

Reşad Ekrem Koçu Kimdir?

1905 yılında İstanbul’da doğdu. 1921’de Bursa Lisesi’ni bitiren Koçu, 1931’de İstanbul Darülfünunu Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nden mezun oldu. Burada Ahmed Refik Altınay’ın öğrencisi ve sonra asistanı oldu.1933’teki “Üniversite Reformu”yla üniversiteden ayrıldı. Emekliliğine kadar Kuleli Askeri, Pertevniyal ve Vefa liselerinde tarih öğretmenliği yaptı. 6 Temmuz 1975’te İstanbul’da öldü.

Tarih bilgisini müthiş anlatıcılığıyla birleştiren Koçu, geniş kitlelere tarihi sevdiren bir popüler tarihçi oldu.

  • Kafes Arkası Günahkârları
  • Yazar: Reşad Ekrem Koçu
  • Türü: Tarih
  • Baskı Yılı: Temmuz 2018
  • Sayfa Sayısı: 192 Sayfa
  • Yayınevi: Doğan Kitap

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Evinin duvarına gömülen şair

Read Next

Farklı türlerin buluştuğu 10 kitaplık keyifli bir okuma listesi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram