Resimli Bir Anti Prenses Kitabı: Asi Kızlara Uykudan Önce Hikâyeler

Asi Kızlara Uykudan Önce Hikâyeler, peri masalı gibi yazılmış, geçmişten ya da günümüzden zorlu ve olağanüstü kadınları merkeze koyan 100 resimli öyküden oluşuyor…

Kızınıza ya da yeğeninize tarağı, fırçası ve bir kâse dolusu lapası eşliğinde İyi Geceler Aydede’yi defalarca okumanızın hiçbir mahsuru yok. Fakat uyumadan önce biraz daha heyecanlı bir şeyler isteyen enerji dolu ufaklıklar için Asi Kızlara Uykudan Önce Hikâyeler adlı yeni kitap daha iyi bir tercih olabilir. Timbuktu dergisi genç kızların sevimli prensesler haline getirilmesine öfke duyan bu resimli kitap için bir Kickstarter başlattı. Sonuç: Bu kitabı yaşamınızdaki küçükler için almalısınız, ancak kitabın kendi kitaplığınızda da yer alması gerektiğini unutmayın!

Asi Kızlara Uykudan Önce Hikâyeler, peri masalı gibi yazılmış, geçmişten ya da günümüzden zorlu ve olağanüstü kadınları merkeze koyan 100 resimli öyküden oluşuyor: I. Elizabeth, Serena Williams, Brontë Kardeşler, Frida Kahlo ve daha niceleri. Feminist yaklaşımı destekleyen bir başka unsur da her öyküdeki kadın kahramanın portresinin dünyanın çeşitli yerlerinden farklı kadın sanatçılar tarafından tasarlanmış olması. Kitabın sayfaları arasında önemli bir kadın gücü olduğunu göreceksiniz!

Kurucu ve yaratıcı yönetmen Francesca Cavallo, Bustle’a yaptığı açıklamada, “Beş yıldır çocuk medyası alanında çalışıyoruz, işin içine girdiğimizde her yaştan çocuk kitabının hâlâ ne kadar çok cinsiyetçi klişeyle dolu olduğunu gördük” dedi. “Anne ve babaların bu eğilime karşı koymak için pek fazla seçeneği yok, ama bir yandan da çocuk medyasında güçlü kadın rol modellerin olmamasından kaygı duyuyorlar. Bu yüzden bu kitabı yapmaya karar verdik.”

Asi Kızlara Uykudan Önce Hikâyeler’in ne kadar harika olduğunu anlamak için birkaç sayfasına göz atmanız yeterli!

Yazan: Caitlin White

  • Asi Kızlara Uykudan Önce Hikâyeler
  • Yazar: Elena Favilli, Francesca Cavallo
  • Çeviri: Deniz Öztok
  • Türü: Çocuk
  • Baskı Yılı: Şubat 2017
  • Sayfa Sayısı: 224 Sayfa
  • Yayınevi: Hep Kitap
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Sherlock Holmes ölümsüz mü?

Read Next

Aslı Erdoğan New York Times’a konuştu

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *