Ressam Artemisia Gentileschi’nin Hayatı Dizi Olacak

Barok ressamı Artemisia Gentileschi’nin hayat hikâyesi diziye uyarlanacak.

1593-1652 yıllarında yaşayan büyük Barok ressamı Artemisia Gentileschi’nin son günlerde Londra’daki National Gallery’de yer alan sergiyle bir kez daha gündeme gelen hayatını anlatacak dizinin prodüksiyonu önümüzdeki yıl başlayacak. ViacomCBS International Studios için çekilecek dizinin yapımcılığını “Pan’ın Labirenti” (2010) filminin de yapımcısı Frida Torresblanco ile Jill Offman yapacak.

Dizi, Mary Garrard’ın 1989’da yazdığı “Artemisia Gentileschi: The Image of the Female Hero in Italian Baroque Art” (Artemisia Gentileschi: İtalyan Barok Resminin Kadın Kahramanın Resmi) adlı biyografiden yola çıkacak. Gentileschi’nin 400 yıllık tecavüz davasından kalma mahkeme kayıtlarının yer aldığı kitap ressamın nasıl zorla jinekoloji muayenesine maruz bırakıldığını ve saldırısına uğradığı Agostino Tassi’ye dair iddialarını ispat etmek için çektiği çileleri de anlatıyor.

Artemisia Gentileschi TV ekranlarına ilk kez bir diziyle gelecek olsa da daha önce beyazperdeye uyarlanmış,  1997’de çekilen “Artemisia” adlı filmde Valentina Cervi ressamı canlandırmış ve filmi Agnès Merlet yönetmişti.

#MeToo hareketi ile yıldızı iyice parladı

Gentileschi, döneminin erkek baskın sanat ortamında nadir başarıya ulaşan kadın ressamlarından biriydi. Babası tarafından yetiştirilerek yeteneği değerlendirildi. Ancak 17 yaşında kendisine öğretmenlik yapması için getirilen Tassi ile hayatı alt üst oldu. Ona karşı açtığı tecavüz davasını kazandı ancak Tassi’nin Roma’dan sürgün edilmesine dair karar asla uygulanmadı. Kararın ardından evlenip Floransa’ya taşındı. Orada Mediciler için ressamlık yapmaya başladı. Resimleri çoğu zaman yaşadığı cinsel vahşet üzerinden okundu ve güçlü kadın tasvirleri buna yoruldu.

1970’lerden beri Gentileschi feminist hareket için daha da önemli bir figür haline geldi. Özellikle son yıllardaki #MeToo hareketiyle birlikte daha fazla sahiplenildi. En son Paris’teki Artcurial müzayedesinde “Lucretia” adlıeseri 5 milyon euroya yakın bir fiyata satıldı ve son altı yıldaki her mezatta da satış fiyatı bir öncekini aştı.

 

Kaynak: Sanatatak

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

39. İstanbul Film Festivali’nde Altın Lale Ödülü ‘Atlantis’in

Read Next

Ödüllü Çevirmen ve Yazar Fuat Sevimay’dan Çocuklar İçin Yeni Kitap

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *