Rusya ne okuyor?

Rusya’nın en önemli edebiyat ödülü Yasnaya Polyana’nın 2017 yılı adayları açıklandı. Açıklanan adaylar ülkenin kültürel hayatını anlamak için de ilginç veriler sunuyor.

Geçtiğimiz yıl Orhan Pamuk’a verilen Rusya’nın en önemli edebiyat ödülü olan Yasnaya Polyana Edebiyat Ödülü adayları Moskova’da açıklandı. Adaylar arasında beş İngiliz ve on Amerikalı yazar bulunuyor.

Rusya’ya haber başlıklarının ötesinden bakmak ve Rus toplumu hakkında klişelerin ötesine geçmek için edebiyat ödülünün adayları bir fikir veriyor. Rus yazar Tolstoy’un Tila bölgesindeki evinin bulunduğu yer olan Yasnaya Polyana bu ödüle adını vermiş. Ödülün çeviri edebiyat kategorisinde İngiliz ve Amerikan yazarların dışında Fransız, İtalyan, Hint ve İsrailli 28 yazar bulunuyor.

İngiliz yazar Julian Barnes’ın ünlü Rus besteci Dimitry Shotakovich hakkındaki Zamanın Gürültüsü adlı romanı, Amerikalı yazar Jonathan Franzen’ın Purity ve Hanya Yanagihara’nın A little Life adlı romanları ödülün favorileri arasında gösteriliyor. Bu kitaplar Rusya’da çok satanlar listesinde yer alıyor. Ödülün yazarına 1.2 milyon ruble ve çevirmenine de 500 bin ruble veriliyor.

Ödülün kazananı sonbaharda açıklanacak. 2016 yılında ödülü Orhan Pamuk, 2015 yılında ise Amerikalı yazar Ruth Ozeki almıştı. Güney Afrikalı yazar J. M. Coetzee İsa’nın Çocukluğu ikinci kez ödüle aday gösteriliyor.

Ödüle aday diğer isimler arasında Etgar Geret, Kazuo Ishiguro, Junot Diaz, Neil Gaiman, Arundhati Roy, Donnar Tart, Patrick Modiano ve Toni Morrison da bulunuyor.

Kaynak: Kronos

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Kuledibi’nin ikinci sayısının teması “Hissizlik”

Read Next

Yön Dergisi 2. Sayısı Okurla Buluştu

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *