Rüya Gibi Bakanlık!

Çocuklar için felsefe ve bilim kitaplarının hızla arttığı günlerde eksikliği hissedilen siyaset alanında tutkulu bir başyapıt Rüya Bakanlığı…

Çocuklar ne istediklerini çok iyi biliyor. Çocuklar sabah akşam gece gündüz durmadan düşünüyor. Yetişkinler şimdilik düşünce ambalajlı sabuklamalar tüketmekle meşguller. Çocuklar bunca başarının tesadüfi olmadığını ve sürekli çalışma gerektirdiğini iyi biliyorlar. Bu yüzden, çağın bir dönemindeki budala yetişkinlerin icadı olması muhtemel “gerçeklik”in gözünün yaşına bakmayıp kurdukça kuruyorlar hayallerini kurup koruyorlar kalp sağlıklarını, çocukluklarını.

Çocuk hayalleri ekip, ideal siyaset biçen bir kitap var elimde, elimden geçeli çok oldu aslında, okuduğum ilk andan beri kitap gönlümün orta yerinde. Anne Loyer yazmış, Leila Brient resimlemiş. Üç külyutmaz çocuk; Malik, Flora ve Thao en fiyakalı elbiselerini giyip en iyi fikirlerini barındıran dosyayla birlikte sarayın yolunu tutuyor. Cumhurbaşkanına akıl vermeleri gerekiyor, cumhurbaşkanı o kadar dalmış ki sıkıcı siyaset işlerine ve nafile yetişkin çözümlerine, çocuklara ne kadar ihtiyacı olduğunu bile bilmiyor. Çocuklar işlerini bu kadar iyi bilmese, devasa kapıdaki muhafızlara ağızlarının payını vermese aynı çıkmazda debelenip duracak pek sayın cumhurbaşkanı.

Dev kapıdan, yüksek tavanların altından bitmeyen koridorların içinden ulaşıyorlar aradıkları odaya. Dosyaların arasına gömülmüş cumhurbaşkanına yeni bakanlık önerilerini sunuyorlar hemencecik. Bir sürü işleri var çocukların ve kaybedecek bir anları dahi yok. Şimdiye kadar hiçbir sorunu çözmemiş bakanlıkları savunan cumhurbaşkanını dosyalarını açıp hayallerini ortalığa saçarak alt ediyorlar.

Hiç hayal kurmamış mı peki? Her zaman uslu bir çocuk mu olmuş? Peki hayaller kurduysa vaktiyle niye korumamış onları? Hayallerin doğurduğu dünyaya ne zaman kaybetmiş inancını? Çocuklar bu kadar bunaltmıyorlar cumhurbaşkanını, acil eylem planına geçerek ikna ediyorlar onu. Kapıları, tavanları, sınırları olmayan, sonsuzluğa açılan bakanlıkta, Rüya Bakanlığı’nda çıkıyorlar yola. Hayalleri toplamayı öğretiyorlar ona, sonra onları ekmeyi ve vakti gelince hepimize yeten, hepimizin mutluluğunu garanti eden dünyayı yeşertmeyi.

Çocuklar için felsefe ve bilim kitaplarının hızla arttığı günlerde eksikliği hissedilen siyaset alanında tutkulu bir başyapıt Rüya Bakanlığı, eleştirel bakışı keskinleştirip, yöneticileri yüceltmeden değerlendirme yeteneği kazandıran, ütopya kolaycılığına kaçmaksızın en iyisini gerçekleştirme azmi aşılayan çok güzel bir rüya. Leila Brient sıcak soğuk renk dengesini iyi kuruyor, düz çizgilerin durağanlığıyla çocukların hareketini coşkusunu öne çıkartıyor ve  yetişkinlerin siyah-gri-beyaz savunma hattını çocukların yeşil-mavi-kırmızı hattıyla bozguna uğratıyor.

Yaşasın Rüya Bakanlığımız! Yaşasın çocuk aklı!

  • Rüya Bakanlığı
  • Yazar: Anne Loyer
  • Çizer: Leïla Brient
  • Çeviri: İlksen Mavituna
  • Türü: 5+ Çocuk
  • Baskı Yılı: Şubat 2018
  • Sayfa Sayısı: 32 Sayfa
  • Yayınevi: Paraşüt Kitap
Adnan Saracoğlu
Latest posts by Adnan Saracoğlu (see all)
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Vazgeçmeden ayakta kalma çabası içinde olan “bizler”

Read Next

Kamuran Şipal’den Behçet Necatigil’e mektuplar

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *