Rüyaların Hayallere Çıkan Yolu

Sonja Danowski, çocukların hayal gücünü rüyalarla buluşturuyor. Uykuya geçmeden önce okunabilecek sakin ve sessiz şiirler gibi.

Ketebe Yayınlarından çıkan Çocukların Rüyaları bir resimli kitap. Kitabın resimleyenini ayrı, yazarını ayrı ararken ikisinin bir olduğunu fark ettim. Sonja Danowski, Çocukların Rüyaları‘nın hem yazarı hem resimleyeni. “Hayalperestler için…” başlığıyla karşılıyor hem yetişkin hem minik okurunu. 

Resimli kitapların dünyasına kendini bırakıveren yetişkin, o dünyadan kendini koparamıyor. Hem kendimden hem çevremdeki yetişkinlerden biliyorum. Yetişkin, kendini gizlediği gerçeğin içinden  sıyrılıp kendi olabildiği içindir belki bu kitaplarla. Çocukların Rüyaları‘nın görselleri de çocuklarla birlikte  onların okuma deneyimlerine katılan yetişkinlere keyifli bir yolculuk yaşatıyor. 

Sonja Danowski, çocukların hayal gücünü rüyalarla buluşturuyor. Uykuya geçmeden önce okunabilecek sakin ve sessiz şiirler gibi. Şiirin estetikliği, rüyanın bilinmezliği, gecenin karanlığı bir araya geldiğinde günü huzurla bitirmek daha kolay olacaktır bu kitap sayesinde. Uyuyan bir çocuğun bir sayfada önce yazısız olarak tasvir edildiğini görüyoruz. Çocuk uyurken elinde, yatağında, hemen başının yanında, yastığında ya da yorganında bir figürün belirdiğini fark ediyoruz. Bu bazen bir hayvan, bazen bir nokta, bazen de bir yer döşemesi… Uyuyan çocuğun resmedildiği sayfayı çevirdiğimizde çocuğun ağzından bir şiir okuyoruz ve aslında şiirde anlattığı rüyasının görseliyle de karşımızda her defasında. Çocukların ağzından yazılan şiirlerin sonunda kendi isimleri var. Bu isimler, dünya çocuklarını getiriyor akla. Dünyanın dört bir yanında karanlık çöktüğünde yataklarına çekilen çocuklar, bu kitapta rüyalarda buluşuyorlar. 

“Sence hangi rüyayı görüyor? Görsele baktığında yanında bir tavşan görüyorsun, değil mi? Sen yanında bir tavşanla uyusaydın nasıl bir rüyanın içinde olurdun sence?” gibi yönlendirici sorularla ilerleyebileceğiniz Çocukların Rüyaları, etkileşimde olduğumuz her çocuğun hayalinden bir şiir çıkarabileceğimiz yaratıcı bir eser. Kitabın sorusuyla bitirmek istiyorum: 

“Peki ya sen? Sen bu gece rüyanda ne göreceksin?”

  • Çocukların Rüyaları
  • Yazar: Sonja Danowski
  • Çeviri: Feride Kurtulmuş
  • Türü: 3+ Yaş
  • Baskı Yılı: 2022
  • Sayfa Sayısı: 56 Sayfa
  • Yayınevi: Ketebe Yayınları
Evrim Sayın
Latest posts by Evrim Sayın (see all)
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

DİNE VE SAVAŞA BULANMIŞ BİR ÜLKEDE SİYASİ POLİSİYE: SOKAKTA SİREN SESLERİ

Read Next

GEÇMİŞTEN BUGÜNE, BİREYDEN TOPLUMA UZANAN BİR ROMAN: RUHUMUN ACELESİ VAR

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *