Sabahattin Ali’nin Kırlangıçlar’ı genç okurlarla buluşuyor.

Sabahattin Ali’nin en sevilen öyküleri özel bir seçkiyle, yazar dosyası ve sözlükler eşliğinde, genç okurlarla buluşuyor!

İnsana ve içinde yaşadığı topluma gerçekçi ve eleştirel bakışı, yalın ve içten anlatımıyla Türk öykücülüğüne damgasını vuran yazar Sabahattin Ali’nin on öyküsü Kırlangıçlar ismiyle Doğan Egmont tarafından genç okurlar için hazırlandı. Yazarın öykücülük serüvenini kronolojik olarak yansıtan ve tüm öykü kitaplarından derlenmiş bu seçkide her öykü, özel tasarım ve sözlükle Sabahattin Ali’nin hayatını, eserlerini ve öykücülüğünü tanıtan bir sunuş eşliğinde okurlarla buluşuyor. Kırlangıçlar, Kamyon, Apartman, Arabalar Beş Kuruşa, Ses, Bir Konferans, Ayran, Sırça Köşk, Bir Aşk Masalı, Beyaz Bir Gemi adlı öykülerin yer aldığı bu seçki ile genç okurlar Sabahattin Ali’nin dünyaya, topluma ve insana bakışını tanıyacak; Türkçenin güzelliğine bir kez daha hayran kalacaklar.

“Sazı yine silah gibi sağ ayağının yanında idi ve bu ayağı gayet küçük bir hareketle yerden kalkıyor ve tekrar parkelere dokunuyordu. O zaman içimde bir şeyin burkulduğunu hissettim. Genç adamın bütün yeisi, bütün inkisarı, bütün kırılan ümitleri bu ufak ayak hareketlerinde kendini gösteriyordu. Vücudunun her tarafına hakim olan, yüzünün en ufak bir ürpermesiyle bile içindekileri dışarı vurmayan gözleri sonsuz bir derinlik ve sükunet içinde yumuşak bir ışıkla parlayan bu adam, farkında olmadan kendini sağ ayağının bu minimini ve sinirli kımıldamasıyla boşaltıyordu. Ömrümde hiçbir insan yüzü, hiçbir ağlayış bana bu kadar acı, bu kadar manalı görünmemişti.”

  • Kırlangıçlar – Seçme Öyküler
  • Yazar: Sabahattin Ali
  • Türü: Öykü
  • Baskı Yılı: Şubat 2019
  • Sayfa Sayısı: 140 Sayfa
  • Yayınevi: Doğan Egmont
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Sonsuz boyutlu sözcüklerin mimarisi: Perdeler

Read Next

Lizbon’un Son Kabalacısı

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *