Sadberk Hanım Müzesi 40. Yılını ‘Mâziyi Korumak’ Sergisiyle Kutluyor

“Mâziyi Korumak: Sadberk Hanım Müzesi’nden Bir Seçki” adlı sergi, 1 Ağustos 2021’e kadar Beyoğlu İstiklal Caddesi üstündeki Meşher’de görülebilecek.

Sergi aracılığıyla Vehbi Koç Vakfı kurumlarından biri olan Sadberk Hanım Müzesi’nin yarım asra yakın bir süre içerisinde oluşan kültürel birikiminin geniş kitleler ile buluşturulması hedefleniyor.

Sadberk Hanım Müzesi’nin kuruluşunun 40. yılında açılan sergide, 19 bini aşkın eserin bulunduğu müzenin Arkeoloji ve Türk-İslam Sanatı koleksiyonlarından seçilen 210 eser yer alıyor. MÖ 6. bin yıldan 20. yüzyıla uzanan seçkide 5 bin yıl önce Anadolu’da ilkel aletlerle yontulmuş mermerden bir figür de var.

Meşher’in üçüncü sergisi olan “Mâziyi Korumak: Sadberk Hanım Müzesi’nden Bir Seçki”nin küratörlüğünü ise Sadberk Hanım Müzesi Müdürü Hülya Bilgi üstleniyor. Bilgi, sergi hakkında şunları söyledi:

‘Türkiye’de özel müzeciliğin öncüsü’

“Sadberk Hanım Müzesi, Türkiye’de özel müzeciliğin öncüsüdür. Müze, ziyarete açılış tarihi olan 1980 tarihinden bu yana koleksiyonunu belli bir disiplin içinde bilinçli bir şekilde zenginleştirme, sergileme, bilimsel yayınlarla tanıtma ve eserleri iyi koşullarda muhafaza ederek gelecek kuşaklara aktarma konusunda gerekli özeni göstermektedir.

“Kırkıncı kuruluş yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde İstanbul’un kalbi sayılabilecek bir mekânda, Meşher’de düzenlenen ve ziyaretçileri binlerce yıllık bir zaman yolculuğuna çıkaran sergi, Anadolu uygarlıklarını çarpıcı örneklerle göstermenin yanı sıra Osmanlı sanatını en seçkin örneklerle gözler önüne sererek müze koleksiyonunun çeşitliliği ve zenginliğini ortaya koyuyor.”

Ayrıca sergi süresince Meşher ve Sadberk Hanım Müzesi’nin ortaklaşa hazırlayacağı çevrimiçi bir etkinlik programı planlanıyor. Detaylar Meşher’in internet sitesinden takip edilebilir.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Yalvaç Ural, Hayatımız Kitap’a Konuk Oluyor

Read Next

Vedat Türkali Edebiyat Ödülleri’ne Başvurular Başladı

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *