Sait Faik Hikâye Armağanı Pelin Buzluk’un

63. Sait Faik Hikâye Armağanı’nın sahibi yazar Pelin Buzluk oldu. Pelin Buzluk ödüle “En Eski Yüz” adlı kitabıyla değer görüldü.

Aynı zamanda mühendis olan Buzluk geçtiğimiz hafta Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndaki görevinden KHK ile ihraç edilmişti.

Sait Faik Armağanı Darüşşafaka Cemiyeti ile İş Bankası Kültür Yayınları’nın işbirliğiyle düzenleniyor. Doğan Hızlan’ın başkanlığını yaptığı ödül jürisinde Hilmi Yavuz, Jale Parla, Metin Celâl, Nursel Duruel, Beşir Özmen ve Murat Gülsoy yer alıyor.

Seçici kurulun bu yılki ödüle ilişkin açıklaması şöyle: “63. Sait Faik Hikâye Armağanı’nın, Türk öykü geleneğini yeniliklerle günümüze taşıyan güçlü anlatımıyla; unutulmak istenen, dile getirilmekten kaçınılan acı ve arzu yüklü yaşantıları sade bir gerçeklikle canlandıran En Eski Yüz adlı kitabıyla Pelin Buzluk’a verilmesi oy birliğiyle uygun görülmüştür.”

Pelin Buzluk Kimdir?

1984 yılında Ankara’da doğan Pelin Buzluk, ODTÜ Çevre Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. Öyküleri Varlık, Kitap-lık, Notos, Sıcak Nal, Dünyanın Öyküsü, Özgür Edebiyat gibi dergilerde yer aldı. Yazar daha önce Yaşar Nabi Nayır Öykü Ödülü ve Selçuk Baran Öykü Ödülü’ne de layık görülmüştü. Yazarın “En Eski Yüz”, “Deli Bal” ve “Kanatları Ölü Açıklığında” adlı üç kitabı var.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Gamlı Baykuş Dergisi’nin yeni sayısı raflarda

Read Next

Gölge, Körlük, Kötülük

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *