Sait Faik Hikâye Armağanı’nın sahibi Kemal Varol

Her yıl vefat yıl dönümünde Sait Faik Abasıyanık anısına bir öykücüye verilen 64. Sait Faik Hikâye Armağanı’nın sahibi “Sahiden Hikâye” adlı öykü kitabıyla Kemal Varol oldu. Varol, düzenlenen törenle ödülünü Jüri Başkanı Doğan Hızlan’ın elinden aldı.

1955’te Sait Faik’in annesi Makbule Abasıyanık tarafından kurulan Sait Faik Hikâye Armağanı, 1964’ten itibaren Darüşşafaka Cemiyetince veriliyor. Sait Faik’in vasiyetnamesi doğrultusunda dönemin ileri gelen edebiyat ustalarından oluşturulan jüri, o yıl içerisinde yazılmış en iyi hikâyeyi seçerek “Sait Faik ve Makbule Abasıyanık Hikâye Mükâfatı”nı veriyor. Yarışma jürisinde Doğan Hızlan, Hilmi Yavuz, Nursel Duruel, Jale Parla, Murat Gülsoy, Metin Celâl ve Beşir Özmen yer alıyor.

Sahiden Hikâye, Kemal Varol, çizimler: Rewhat Aslan, 169 syf., İletişim Yayınları, 2017.

KEMAL VAROL KİMDİR?

1977 yılında doğdu. Yas Yüzükleri, Kin Divanı, Temmuzun On Sekizi adlı şiir kitapları Bakiye (2013) adıyla toplu şiirler olarak kitaplaştı. Jar (2011), Haw (2014), Ucunda Ölüm Var (2016) adlı üç romanı ve Demiryolu Öyküleri ile Memleket Garları adında iki derlemesi yayımlandı. Haw romanıyla 2014 Cevdet Kudret Roman Ödülü ile Pen America 2017 Çeviri Destek Ödülü aldı. Ayrıca aynı roman Sabit Fikir 2014’ün en iyi romanı, Milliyet Sanat Dergisi tarafından da son on beş yılın en iyi on beş romanından biri seçildi. Sahiden Hikâye ilk hikâye kitabıdır.

Kaynak: Gazete Duvar – Anıl Mert Özsoy

Okuma önerisi!

Ucunda Ölüm Var – Kemal Varol

Feride Cihan Göktan’ın incelemesi; “Ucunda Ölüm Var, gerçekten…”
yazının tamamını okumak için TIKLAYINIZ

Ucunda Ölüm Var okunası bir kitap. Bizim gibi acılı coğrafyalarda yaşayan insanların ölüm karşısındaki sessizce donuklaşmış bedenlerinin belki biraz gevşemesi ve bu hızlı hayatlarımıza bu dünyadan geçerken bir pencere molası vermek için…

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Mekteb-i Bahriyeden Hayırlı Konvoya; Atilla Kezek

Read Next

Kadıköy Belediyesi Karikatür Evi’nde söyleşi; Orhan Büyükdoğan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram