Samir Amin yolculuğu Yordam Kitap’la sürecek!

Kuramsal ve politik alanda son derece önemli eserleri kitapseverlerle buluşturan Yordam Kitap, yazarı Samir Amin’in hayatını kaybetmesi ile ilgili bir açıklama yayımladı. “Yazarımız Samir Amin’i kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz” denilen açıklamada Samir Amin’in kitaplarının yayımlanmaya devam edeceğini duyurdu.

Açıklamada, “Bu ay yayımlayacağımız Avrupa-Merkezcilik’in ardından bu değerli Marksist düşünürün diğer yapıtlarını da yayımlamaya devam edeceğiz. Anısı önünde saygıyla eğiliyoruz” denildi.

TİMAŞ
TİMAŞ

Yordam Kitap tarafından yapılan açıklama şöyle:

“Yazarımız Samir Amin’i kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz…

1931 Kahire doğumlu Amin, eğitimini Paris’te tamamlayan, akademik çalışmalarını Fransızca veren, Üçüncü Dünya’nın kalkınması üzerine önemli araştırmalar kaleme almış, eşitlikten, özgürlükten, adaletten yana çok sayıda yapıta imza atmış yetkin ve parlak bir düşünürdü.

Azgelişmişlik, kalkınma, kriz, dünya ekonomik sistemi (emperyalizm), merkez ve çevre ülkeler gibi tartışmalı konulara Marksist bir bakışla eğilen Bağımlılık Okulu’nun kurucularından olan Samir Amin, Avrupa-merkezciliğe karşı geliştirdiği eleştirel yaklaşımı, deyiş yerindeyse Marksizmi Avrupa-merkezci bakış açısından ‘sıyırıp koparması’ ile de öne çıkan bir yazar oldu.

Yordam Kitap olarak, onun yayımladığımız dört önemli yapıtının ardından, ‘Avrupa-Merkezcilik’ kitabını matbaadan beklediğimiz, ‘Küreselleşmiş Değer Yasası’ kitabını yayına hazırladığımız sırada ölüm haberini almanın şaşkınlığını ve üzüntüsünü yaşadık.

Amin’in yakın geçmişte yayınevimizden çıkan ve okurlarla buluşan kitapları Liberal Virüs (Mart 2016), Modernite, Demokrasi ve Din (Nisan 2017), Kapitalizmden Uygarlığa(Eylül 2017) ve Emperyalizm ve Eşitsiz Gelişme (Nisan 2018) oldu.

Bu ay yayımlayacağımız Avrupa-Merkezcilik’in ardından bu değerli Marksist düşünürün diğer yapıtlarını da yayımlamaya devam edeceğiz.

Anısı önünde saygıyla eğiliyoruz…”

Okuma önerisi!

Modernite Demokrasi ve Din – Kültüralizmlerin Eleştirisi – Samir Amin

Sabri Kuşkonmaz’ın incelemesi; “Modernite Demokrasi ve Din; Samir Amin”
yazının tamamını okumak için TIKLAYINIZ

“Modernite Demokrasi ve Din, Kültüralizmlerin Eleştirisi” adlı kitap bir devam kitabı. Rahatça bir kült kitap olarak niteleyebileceğimiz, “Avrupa-merkezcilik, Bir ideolojinin Eleştirisi” adlı kitabın devamı. Yazarın kendi sözüyle, “… söz konusu eserin ikinci bölümü olarak yazıldı.” (s.11.) Bu açıdan da, kitap hem kendi içeriği hem de devamı olduğu kült kitap açısından oldukça önemli.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Ayrıntıların Yaşattığı Güzellik ‘’Bana Denk Geldi’’

Read Next

Modernite Demokrasi ve Din; Samir Amin

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram