Şampiyon Takımın Tarihi ve Efsaneleri

Galatasaray Tarihi ve Efsaneleri isimli kitapta belgeselin ya da futbol kulübünün hikayesinin yanı sıra zamanın imparatorluğuna ve cumhuriyetine dair ipuçları da bulacaksınız.

Ali Sami Yen ve bir avuç idealist gencin çabasıyla yoksunluk ve yoksulluğun ortasında, lise koridorlarında kurulan, renklerini alevin sarı kırmızısından alan 1905’ten bugüne hedefini zirveye kitlemiş bir okulun, kulübün, cemiyetin adı olan Galatasaray’ın yer yer belgesel, bazen roman ve biyografi tadında bir kitabıyla karşılaşıyoruz Nebil Özgentürk sayesinde.

Galatasaray Tarihi ve Efsaneleri isimli kitapta belgeselin ya da futbol kulübünün hikayesinin yanı sıra zamanın imparatorluğuna ve cumhuriyetine dair ipuçları da bulacaksınız. Zaten 1905’ten bu yana imparatorluğun kadim izlerini taşıyan, cumhuriyet yılları boyunca çok özel olaylara kapı aralayan okulun ve kulübün hikayesi devletin gelişiminden ne kadar bağımsız olabilir ki?

Hayatında sahaya girip top oynamamış Galatasaraylı Tevfik Fikret’le başlıyor kitabımız. Galatasaray’daki yıllarına ve edebiyatçılığına yoğunlaşan Özgentürk; Fikret’i kırgınlıklarıyla, kızgınlıklarıyla ve onuruyla kaleme alıyor.

Daha sonra bir ömre bedel çaba, bir ömre sığmayacak sevda, nesiller boyu örnek alınacak bir lider olan Ali Sami Yen ele alınıyor. Dönemin siyasal şartları gereği babası gibi milliyetçi bir çizgi benimsemiş, takımı kurarken maksadının İngilizler gibi toplu halde oynamak, bir renge, bir isme malik olmak ve Türk olmayan takımları yenmek olduğunu belirtmiştir. Kulübüne, futbola öyle sevdalıdır ki maddi sıkıntılara rağmen Galatasaray’a sahip çıkmıştır. Çünkü ona göre: “Galatasaray varsa umut hep vardır.

Galatasaray’ın bir de Baba Gündüz’ü var. Gündüz Kılıç. Bir baba gibi otoriter, disiplinli ama bir o kadar da oyuncusuna sarılıp duygulanacak kadar da yufka yürekli bir insan. Kitapta en çok Mustafa Kemal’le olan diyaloğu dikkatimi çekti. Bir gün Gündüz baba sohbetinde futbolu detaylı olarak açıklayınca Mustafa Kemal’i şaşırtmış ve ona “Yahu sizin bu futbol oyunu bizim savaş oyunlarına ne kadar benziyor, aynı şekilde kurmay kafası ve stratejisi istiyor.” dedirtmiştir.

Türk futbolunda takımlar kadar oyuncuların da önem kazandığı dönemin en ünlü futbolcusu Metin Oktay‘a da yer var bolca. Tam 10 kez gol kralı olmuş, yaşarken efsaneleşmiş bir adamdı kendisi. Adına bir çok plaklar çıkarılmış, şarkılar söylenmiş

Topu bombalar atar
Kaleci boşa yatar
Vurdu mu Kral Metin
Gollere goller katar

Turgay Şeren, Derwall, Coşkun Özarı, Cevad Prekazi, George Hagi… hepsini anlatmak için değil bir kitap, ciltler dolusu eserler bile kafi gelmez fakat yazarımız en güzel şekilde özetleyip kitap haline getirebilmiş.

Özellikle bahsetmek istediğim bir isim var. Fatih Terim. Fatih Terim’siz Galatasaray tarihi olur mu? Tabii ki olmaz. Son zamanlarda da olduğu gibi krizin tam arefesinde imdada yetişen bir Galatasaraylı… Öte yandan en çok tartıştığımız, bazen kızıp kırıldığımız ama takıma ve taraftara çokça güzel anlar yaşatmış bir teknik direktör. Kitapta Terim’le yapılan çok özel sohbetler mevcut.

Bir halatı hep birlikte çekenlerin, birlikte üzülüp, birlikte sevinmesini bilenlerin takımı Galatasaray’ı ve onu ele alan kitapları anlatmanın ne kadar zor olduğunu bile bile kaleme alıyoruz şu iki satırlık yazıyı. Üstelik bizlere yaşattığı gurur ve sevinç duygularının yanında pek bir şey yapmadığımızı bilerek…

Bitirirken hissedilenleri özetleyebildiğimiz o tek cümleyi bırakalım geriye:

“Şen ola cimbom, şen ola!“

  • Galatasaray Tarihi ve Efsaneleri
  • Yazar: Nebil Özgentürk
  • Türü: Spor
  • Baskı Yılı: Kasım 2017
  • Sayfa Sayısı: 276 Sayfa
  • Yayınevi: Doğan Kitap

 

Okuma önerisi!

Gladyatör – Vecdi Çıracıoğlu

Serkan Atak’ın incelemesi; “Futbolun Spartaküs’ü: Metin Kurt”
yazının tamamını okumak için TIKLAYINIZ

Metin Kurt futbolculuk hayatından sonra, futbol düzenine başkaldırmaya devam etmiş, bulunduğu her alanda atılan her golün emekçilerin kalesine olduğunu ifade etmiştir.

Feyza Balık
Latest posts by Feyza Balık (see all)
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Görünmez Goril; Sezgilerimiz Bizi Nasıl Yanıltır?

Read Next

Meraklı minikler için Süt Kutusundaki İnek

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *