Sanatın İnceliğine İhtiyacımız Var

Seçil Pala, sanat eğitiminin farkında olan bir yazar olarak, çocukların anlayabileceği bir dil kullanarak kaleme almış kitabını.

Hız ve gösteri çağında yaşıyoruz. Her şeyin daha göründüğü anda eskimeye başladığı, yaratılan eserlerin tüketildiği çılgın bir zaman dilimindeyiz. Çocuklarımız da bu çağın içinde büyüyorlar. Bir önceki kuşak gözlerini televizyondan alamazken, şimdinin çocukları ellerinde tabletle doğuyorlar. İlk kez kitapla karşılaşan bir çocuğun kitap sayfasını tabletteki gibi büyütmeye çalışması bundan dört beş yıl önce komik bir anekdottu belki ama şimdi bir trajediye işaret ediyor. Kültür, sanat, edebiyat yerine günlük üretilip tüketilen şeylerin peşinde sürükleniyoruz.

Ama gerçek sanat hala olduğu yerde duruyor. Binlerce yıldır insanın hem kendiyle hem başkalarıyla hem de dünyayla iletişimini sağlayan sanat, bugün de hem dünyayı hem de kendimizi anlamamız için rehberlik etmeye devam ediyor. Onun geliştirici ve iyileştirici gücü her zaman yardımımıza koşmak için bekliyor.

TİMAŞ
TİMAŞ

Çocukların hız çağında sıkıcı bulabilecekleri ama her daim insanlığın hazineleri olan felsefeyi, kültürü, sanatı severek, bunalmadan öğrenmesini sağlayacak araçların yaratılması bugünün en önemli görevleri arasında. Tam da böyle bir görevi üstlenmiş genç bir yazar olan Seçil Pala’nın Ayrıntı Yayınları’ndan çıkan kitabı Sihirli Sanat Yolculuğu, çocuklarımızın ve gençlerimizin görsel sanatlara başka bir pencereden bakmalarını sağlayan bir kaynak olarak göze çarpıyor. Müjde Başkale’nin resimlediği kitap, Başkale’nin kitapta bahsedilen eserlere esprili yaklaşımının da etkisiyle, eğlenceli bir okuma deneyimi sunuyor.

Sihirli Sanat Yolculuğu’nun kahramanı Arya, ailesiyle birlikte Floransa’ya tatile gider. Daha önce teyzesiyle birlikte keşfettiği sanatçıların eserlerini görme fırsatı bulacağı için çok heyecanlıdır. Ama bilmediği bir şey vardır. Bu yolculuk bir anda sanatçıların dünyasına gireceği bir sihire dönüşecektir. Ailesiyle birlikte gezerken Floransa sokaklarında kaybolan Arya, bir anda kendisini 1400’lü yıllarda Donatello’nun yanında bulur. Sonrasında ise neredeyse tüm Batı sanatının ustalarıyla tanışacağı bir seyahate sürüklenir. Bu yolculukta Leonardo Da Vinci’den Salvador Dali’ye, Michelangelo’dan Banksy’ye pek çok sanatçıyla yolculuk eden Arya, sanatın bugünlere kadar geçirdiği evrimi de anlama fırsatı edinecektir. Sadece sanatın rehberlik ettiği bu yolculuk boyunca okur da Arya ile seyahat edecek ve sanatın sihirli dünyasında kaybolacaktır.

Seçil Pala, sanat eğitiminin farkında olan bir yazar olarak, çocukların anlayabileceği bir dil kullanarak kaleme almış kitabını. Çocukların erken yaşlarda entelektüel kimlik kazanmalarını, yaratıcılıklarını geliştirmelerini dahası güzelliklerle karşılaşarak mutlu olabilmelerini hedefleyen yazar, içeriği basitleştirmeden sadeleştirmeyi başararak, çocuklar için bir sanat rehberi kaleme almayı başarmış.

Seçil Pala hızın hâkim olduğu çağımızda biraz yavaşlamamızı ve inceliklere zaman ayırmamızı öğütlüyor…

  • Sihirli Sanat Yolculuğu
  • Yazar: Seçil Pala
  • Türü: Çocuk
  • Baskı Yılı: 2019
  • Sayfa Sayısı: 176 Sayfa
  • Yayınevi: Dinozor Çocuk

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

80’li Yılların Türkiye’sinin Kitabı: “Yaprak Döker Bir Yanımız”

Read Next

İran Film Günleri Başlıyor

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram