SEDA YÜZ BEYOĞLU GRİ SAHNE’DE…

Seda Yüz, stand up gösterisi Sıfırmakyaj’da kadınlık durumlarını kendi deneyimlerinden hareketle sahneye aktarıyor.

Seda Yüz, stand up gösterisi Sıfırmakyaj’da kadınlık durumlarını kendi deneyimlerinden hareketle sahneye aktarıyor. Evlilik, hamilelik ve anne olma halleri; nasıl oluyor da her deneyimde yeni biçimlere bürünüyor? Yüz, stand up’a yönelik iyi vakit geçirme beklentisini karşıladığı gibi toplumsal cinsiyete dair incelikli bir kavrayışa da aracılık etmeyi başarıyor.

Yüz, stand-up yapmaya karar verdiğinde birçok kişiden, ‘Ne alaka sen yapamazsın,’ gibi cümleler duyuyor. Ancak, bu cümlelere kulağını tıkayıp yoluna devam ediyor. İkiz çocuklarına hamile kalınca bir süre çalışmalarına ara verse de, ‘Asıl malzeme çocuklar doğduktan sonra geldi. Çünkü insanların çocuklara dair bitmeyen soruları, yanıtları tepkiler benim yeni sahneler yazmama neden oluyordu,’diyor. Yüz, son olarak şunları söylüyor: ‘Benim için gösteriyi hazırlarken bu yaralara gülmek iyileştiren bir güç oldu. Bunu sahneyi izleyenlerin geneli için düşününce aslında yaralarımıza gülebilmenin ne kadar güçlendirici olduğun düşündüm. Yalnız olmadığımızı, kadınlar olarak bir birimizi ne kadar iyi anlayabildiğimizi düşündüm. Yaralarımıza gülmek hepimizi güçlendirir.’

TİMAŞ
TİMAŞ

Eleştirel, üretici ve zihin açıcı düşünceye inananların şovu Sıfırmakyaj’da Seda Yüz ezber bozan bakış açısıyla annelik, hamilelik ve evlilik kavramlarını bir kez daha incelikli biçimde sorgulamamızı sağlıyor, iyi de ediyor.

Seda Yüz’ün stand-up gösterisini Beyoğlu’ndaki Gri Sahne’de 6 Kasım ve 20 Kasım Çarşamba saat 20:30’da izleyebilirsiniz.

Adres: Kumbaracı Ykş. No: 7A Beyoğlu İstanbul

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Ünlü Yazar Tess Gerritsen İstanbul’a Geliyor

Read Next

Akbank Sanat’tan Çocuklara Özel Atölyeler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram